اصفهانایرانگردیجاهای دیدنی اصفهاندانستنی های اصفهان

مراسم گلاب گیری کاشان و نحوه برگزاری آن

بهار فصلی که طبیعت زیباترین تابلوی بی‌بدیلش را به نمایش می‌گذارد. وقتی شکوفه‌های گل باز می‌‌شوند و سلامی دوباره به آفتاب می‌گویند، زمان آن رسیده تا غرق در زیبایی‌های مسحور کننده طبیعت شوید. برای این منظور سفر به کاشان می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. در این فصل تماشای ضیافت گلها و مراسم گلابگیری، حتما جزو زیباترین خاطرات سفرتان خواهد بود. اگر تصمیم دارید برای گلاب گیری کاشان راهی این شهر زیبا شوید و  این مراسم را از نزدیک ببینید، می توانید هتل های کاشان را جهت اقامت خود انتخاب نمایید.

همین حالا رزور کنید:       هتل بوتیک سرای عامری ها کاشان            اقامتگاه سرای درب باغ کاشان

گلاب گیری کاشان

چه کسی باور می کند که در کویر گل بروید؟ به گفته دکتر شریعتی”آنچه در کویر زیبا می‌روید، خیال است. این تنها درختی است که در کویر خوب زندگی می‌کند، می‌بالد و گل می‌افشاند” اما در کاشان کویر قصه‌ای دیگر دارد. شکفتن باغ‌های گل در کاشان همان معجزه‌ای است که در کویر اتفاق می‌افتد. معجزه‌ای با شکوه که همه ساله مسافران زیادی را به این شهر رهسپار می‌کند.

گلاب گیری کاشان رسم دیرینه‌ای است که همه ساله تکرار می‌شود. در فصل گلابگیری کافی است در کوچه‌های کاشان قدمی بزنید تا از عطر بوی گل‌های بهاری سرمست شوید. آنگاه باید سراغ کارگاه‌های گلابگیری را بگیرید و به دنیای سنتی و زیبای این رسم دیرینه پا بگذارید. در بهار، خیابان‌ها و کوچه‌های کاشان حال و هوایی دیگر دارد. حضور مسافران از راه رسیده نوید برپایی جشنی با شکوه را می‌دهد. اینجا ضیافت خاطره انگیز گل و گلاب برپاست.

با کمی پیاده روی در خیابان‌ها و کوچه‌های شهر کارگاه‌های گلاب گیری متعددی را خواهید دید که مسافران مشتاق را به مراسم زیبای گلاب گیری دعوت می‌کنند. کاشانی‌ها مردمانی میهمان­نواز هستند و با رویی گشاده از شما استقبال خواهند کرد. در ادامه برایتان خواهیم گفت که در کارگاه‌های گلابگیری کاشان چه می‌گذرد.

گلاب گیری کاشان

نحوه برگزاری مراسم گلاب گیری کاشان

مراسم گلاب گیری کاشان حال و هوایی خاص دارد. جالب است بدانید که چیدن گل‌ها قبل از طلوع آفتاب انجام می‌شود و گلهای آفتاب نخورده گل‌های مرغوب‌تری برای گلاب گیری محسوب می‌شوند. آنگاه سبد سبد گل به کارگاه‌های گلاب گیری سرازیر می‌شوند.

کافی است میهمان یکی از کارگاه‌های گلابگیری شوید تا بتوانید مراحل گلابگیری را با توضیحاتی کامل، از نزدیک ببینید و بشنوید به کارگاه گلابگیری که وارد شوید، اولین چیزی که توجه شما را جلب خواهد کرد، بسته به مساحت کارگاه ردیف‌های حوضچه‌های آب و دیگ‌های مسی است.

در بخشی از کارگاه دیگ‌هایی از جنس آلومینیوم یا مس و در ردیف دیگر پارچ یا قرابه قرار دارد. دیگ و پارچ توسط یک جفت لوله از جنس آلومینیوم به هم متصل می‌شوند. دیگ‌های مسی در اندازه‌های مختلف انتخاب می‌شوند و گل‌های خوشرنگ محمدی و رز درون آن­ها جای می‌گیرد. در این مرحله به گلها آب اضافه می‌شود و با روشن کردن اجاق و انتقال حرارت به دیگ‌ها عمل تبخیر انجام می شود؛ اما این پایان ماجرا نیست. این بخار توسط دو ردیف لوله‌های بلند آلومینیومی به پارچ هایی که درون حوضچه‌های آب سرد قرار دارند. انتقال می‌یابند و عمل میعان شکل می گیرد. ( میعان در واقع به فرایند تبدیل بخار به مایع گفته می‌شود) جالب است بدانید که بین  8 تا 12 ساعت طول می‌کشد تا پارچ ها از گلاب پر شوند.

در زمان بازدید از مراسم گلابگیری کاشان، دقت کنید که لوله‌های آلومینیومی بسیار داغ هستند و مراقب باشید به آن­ها برخورد نکنید.  دیدن مراسم گلابگیری از نزدیک، می‌تواند بسیار جالب باشد. در زمان بازدید از این مراسم دوربین خود را فراموش نکنید ثبت لحظه‌هایی چنین ناب با عطر گل‌های زیبا تا همیشه در خاطرتان باقی خواهد ماند.

با ورود به کارگاه گلابگیری حتما چند شیشه گلاب مرغوب تهیه نمایید. اما باید گفت گلاب تنها ره آوردی نیست که شما می‌توانید در سفر به کاشان تهیه نمایید. غنچه‌های گل محمدی، مربای گل محمدی، اسانس گل محمدی نیز از دیگر سوغاتی است که می‌توانید از نوع مرغوبش را در اینجا تهیه نمایید.

گلاب گیری کاشان

آشنایی با انواع مختلف گلاب

بی‌تردید خرید گلاب در فصل گلابگیری کاشان بهترین خرید شما از سفر به کاشان می‌تواند باشد. اما اگر اطلاعات کافی در مورد انواع گلاب و همینطور طرز تهیه آن داشته باشید، قطعا انتخاب و خرید بهتری خواهید داشت. به این دلیل در ادامه انواع گلاب را به شما معرفی خواهیم کرد. اما قبل از معرفی انواع گلاب؛ ذکر این نکته ضروری است که در زمان خرید گلاب آنچه حائز اهمیت است میزان تلخی گلاب است نه رایحه آن؛ چرا که بسیاری از شیشه‌های گلاب بی‌کیفیت می‌تواند حاوی اسانس‌های گل باشد. بنابراین بهتر است در هنگام خرید به این نکته توجه داشته باشید.

گلاب سنگین

اگر می‌خواهید گلاب را برای مصرف خانگی خریداری کنید که هم عطر خوبی داشته باشد و علاوه‌بر این طعمی تلخ نداشته باشد خرید گلاب سنگین گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. این نوع گلاب از تقطیر 30 تا 35 کیلو گل و 40 لیتر آب بدست می‌آید.

گلاب گیری کاشان

گلاب سبک

گلاب سبک هم برای مصرف خانگی مناسب است اما مقدار گلی که در تهیه این نوع گلاب به کار می‌رود کمتر از میزانی است که در فرایند تهیه گلاب سنگین استفاده می‌شود و به این دلیل غلظت کمتری هم دارد.

گلاب دو آتیشه

وقتی به جای آب در دیگ‌های مسی گلاب روی گل­ها می‌ریزند. گلاب دو آتیشه در فرآیند تقطیر شکل می‌گیرد. این نوع گلاب خاصیت درمانی دارد. گلاب دو آتیشه طعم تلخی دارد. اما نمی‌توان از فواید آن گذشت.

گلاب گیری کاشان

گلاب سه آتیشه

در تهیه گلاب سه آتیشه، گلاب دو آتیشه را روی گلهای محمدی می‌ریزند. آنچه از این ترکیب بدست می‌آید گلاب سه آتیشه است. این نوع گلاب خواص دارویی دارد و به طور معمول مصرف خانگی ندارد.

گلاب پس آب

این نوع گلاب از تفاله‌های گل محمدی بدست می‌آید و باید گفت گلاب پس آب، گلابی بی‌کیفیت تلقی می شود و ارزش چندانی ندارد.

بهترین زمان گلاب گیری کاشان

برای دیدن مراسم گلابگیری کاشان، باید فصل بهار راه این شهر تماشایی را در پیش بگیرید. در تعریفی دقیق‌تر باید گفت نیمه دوم اردیبهشت ماه تا اواسط خرداد ماه، بهترین زمان برای شرکت در جشن گل­های کاشان است. همین موقع‌هاست که مسافران از راه رسیده در کارگاه‌ها و خیابان‌ها شوری تازه به شهر می‌بخشند و بازار گلابگیری حسابی داغ می‌شود.

مراسم گلاب گیری در کدام مناطق انجام می شود؟

با شنیدن نام شهر کاشان، آنچه در ذهن متبادر می‌شود مراسم گلابگیری است. اما باید گفت کاشان تنها شهری نیست که می‌توانید مراسم تماشایی گلابگیری را در آن ببینید. مراسم گلابگیری در هر کدام از شهرها یا روستاهای کاشان که برگزار شود، فرایند و روشی یکسان دارد. بنابراین تفاوتی در روش‌های گلابگیری وجود ندارد. در ادامه، دیگر شهر‌های کاشان را که می‌توانید برای دیدن مراسم گلاب گیری کاشان انتخاب نمایید آورده‌ایم:

نیاسر

بعد از طی مسیر اتوبان کاشان- خمین به نیاسر می رسید. نام نیاسر با آبشار زیبای این شهر کوچک اما زیبا گره خورده است. بنابراین بعد از دیدن مراسم زیبای گلابگیری نیاسر از دیدن این آبشار زیبا نیز غافل نشوید.

برزک

اگر در اردیبهشت ماه فرصت نکردید به مراسم گلابگیری کاشان بروید؛ می‌توانید در خرداد ماه به برزک بروید و این مراسم را از نزدیک ببینید. رویش و شکفتن گل­ها در برزک معمولا دیرتر از کاشان اتفاق می‌افتد. اما باید گفت برزک، فاصله‌ای یک ساعته از کاشان دارد.

برزک کاشان گلابگیری کاشان

قمصر

اگر بخواهید در عطر گل­ها غرق شوید و پا در بهشتی تماشایی بگذارید، قمصر زیبا همان راهی است که باید در پیش بگیرید. در فصل بهار عجیب این شهر دیدنی‌تر می‌شود. برای رسیدن به قمصر باید بعد از رسیدن به کاشان، نیم ساعت دیگر مسیر اتوبان را ادامه دهید تا به این شهر برسید. مراسم گلابگیری قمصر نیز در نوع خود دیدنی است.

کامو و چوگان

کامو و چوگان نیز شهری زیبا و مملو از باغ‌های گل است. مراسم گلابگیری در این شهر نیز به غایت تماشایی است. این شهر از کاشان در حدود یک ساعت و 10 دقیقه فاصله دارد. وجود این منطقه سردسیر در آغوش کویر سوزان می‌تواند معجزه‌ای زیبا باشد.

گلاب گیری کامو و چوگان کاشان

جوشقان

نام جوشقان شاید نامی نا آشنا برای مسافران باشد. اما باید گفت در این منطقه نیز می‌توانید مراسم زیبای گلابگیری را ببینید. جوشقان 40 دقیقه از کاشان فاصله دارد.

در پایان باید گفت اگر تصمیم گرفتید برای دیدن مراسم گلاب گیری کاشان به این شهر سفر کنید، از دیدن دیگر زیبایی‌های کاشان و روستاهای اطراف آن غافل نشوید. کاشان جاذبه‌های تاریخی زیادی دارد که می‌توانید با مدیریت زمان برای دیدن هر یک برنامه­ریزی نمایید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا