ایرانگردیجاذبه های گردشگری یزددانستنی های یزدمکان های تفریحییزد

5 مورد از پر بازدیدترین جاهای دیدنی یزد

یزد، نگینی در دل کویر؛ سرزمینی سوخته از تیزی آفتاب؛ جایی که نه سبزه ای هست و نه رودی جاری اما این همه زیبایی در دل کویر چگونه ممکن است؟ در سفر به یزد بی تردید جذبه کویر پاگیرتان خواهد کرد. به واقع باید گفت پا به یزد که بگذارید؛ کافی است پس از رزرو یکی از هتل های یزد و سفر به این شهر، در بافت خشتی شهر قدمی بزنید آنگاه خواهید دید که گوشه به گوشه اش جاذبه ای دیدنی است. اما در این نوشتار می خواهیم پر بازدیدترین جاهای دیدنی یزد را به شما معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید.

پر بازدیدترین جاهای دیدنی یزد

همانطور که ذکر شد؛ یزد جاهای دیدنی بسیار دارد که علاقه مندان به تاریخ و آثار کهن به خوبی قدرش را می دانند. از خانه های تاریخی گرفته تا موزه ها، باغ ها، ساباط ها و کاروانسراهای قدیمی همه و همه شما را برای ساعاتی از مدرنیته دور می کند و به این ترتیب وارد تونل زمان خواهید شد. هرچه پیشتر می روید در خواهید یافت که ناگفته های این عروس کویر پایان ندارد. برای معرفی پر بازدید ترین جاذبه های دیدنی یزد از میراث ماندگار زوج با سلیقه شهر شروع می کنیم.

میدان امیر چخماق؛ اثری ماندگار از یک زوج خوش سلیقه

در مرکزی ترین نقطه شهر یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد را خواهید دید؛ میدانی تماشایی و دلفریب، جایی که به هر طرف سر بچرخانی جز زیبایی نخواهید دید. این میدان اثری از قرن نهم هجری است و حاصل ذوق و سلیقه و همچنین عشق به احداث و آبادانی امیر چخماق شامی و همسرش فاطمه خاتون است. جلال الدین امیر چخماق به دستور شاهرخ تیموری به حکومت یزد رسید. باید گفت؛ امیر چخماق که به یزد آمد شهر را رنگ و نگاری دیگر بخشید گرچه در جای جای شهر می توان اثری از این زوج خوش قریحه دید اما میدان امیر چخماق از مهمترین آثار به جای مانده از آنان است.

بنای زیبا و بلند امیر چخماق روی سر در بازار حاجی قنبر ساخته شده است. با بازدید از میدان امیر چخماق با یک تیر چند نشان خواهید زد. در این میدان می توانید از بازار، مسجد، تکیه و دو آب انبار دیدن کنید. نخل چوبی معروف یزد نیز در این میدان قرار دارد. دور تا دور میدان امیر چخماق مملو از مغازه هایی است که می تواند حسابی سرگرمتان کند. شیرینی پزی معروف حاجی خلیفه هم در این میدان قرار دارد که برای خرید سوغات یزد می تواند بهترین انتخاب شما باشد. هتل سنتی والی یزد و هتل ملک التجار یزد در نزدیکی این جاذبه از جاهای دیدنی یزد هستند که با رزرو آن ها از رزرواسیون سیتا اقامتی خاطره انگیز و رفت و آمدی راحت به این میدان را تجربه خواهید کرد.

میدان امیر چخماق

زندان اسکندر؛ یادگاری 800 ساله در جاهای دیدنی یزد

در محله معروف فهادان در دل بافت تاریخی شهر یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد را خواهید دید. این بنا در کنار بنای معروف بقعه دوازده امام قرار دارد. زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه اثری ماندگار از معماری ایلخانیان (مغولی) است و در سال 631 قمری توسط ضیاالدین رضی بنا شده است. در بدو رسیدن به این اثر تاریخی با بنایی ساده و درب ورودی کوتاهی روبرو خواهید شد. اما به محض ورود به صحن بنایی وسیع و تماشایی مقابلتان قرار خواهد گرفت.

در اینکه کاربری این بنا آیا زندان بوده یا مدرسه، باید گفت مدارک معتبری دال بر زندان بودن این مکان در دسترس نیست اما به طور قطع می توان گفت در زمان مغولان پس از ساخت گنبد به عنوان آرامگاه استفاده می شده و بعد از آن کاربری مدرسه داشته است. گنبد بنا از خشت خام و دارای تزیینات و گچ بری های نقاشی شده با آبرنگ طلایی و لاجوردی است؛ که متاسفانه بخش اعظم این نقاشی ها از میان رفته است. از دیگر بخش های مهم این بنا می توان به حیاط اصلی، چاه معروف واقع در میانه حیاط که به سرداب منتهی می شود؛ گنبد، شبستان، بادگیر و موزه اشاره کرد. در نزدیکی این بنا، هتل سنتی فهادان یزد قرار گرفته که با رزرو آن می توانید در عرض یک دقیقه به این زندان برسید.

زندان اسکندر یزد

خانه لاری ها؛ یک خانه اعیانی در میان جاهای دیدنی یزد

یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد خانه زیبای لاریهاست. این خانه اعیانی در محله فهادان و در مجاورت بنای تاریخی کلاه فرنگی قرار داد. خانه ای با هویت ایرانی، که روزگاریی بروبیایی داشته و اکنون جزو پرطرفدارترین جاهای دیدنی یزد محسوب می شود. در روزگار قاجار عده ای از تجار شهر لار به یزد آمدند تا تجارتی را آغاز کنند و کسب و پیشه ای راه بیندازند. حاج غلامحسین ملا زینل در محله فهادان خانه ای بنا کرد که فرزندان او نسل به نسل در آن زندگی کردند.

این خانه از دو بخش اندرونی مخصوص محارم و اهالی خانه و بخش بیرونی برای پذیرایی از میهمانان در نظر گرفته شده بود. در حیاط مرکزی نیز حوضی زیبا در میانه حیاط با تختی چوبی روی آن خودنمایی می کند. دورتا دور حیاط درب و پنجره های چوبی با زیبایی هر چه تمام شما را وسوسه می کنند تا به دنیای این اتاق ها نیز قدم بگذارید. تالار آیینه این مجموعه را باید به دلیل تزیینات ویژه و نقاشی های چشم نواز، زیباترین اتاق خانه لاریها دانست. از دیگر بخش های این خانه کویری زیبا می توان به اتاق مهمان خانه، بادگیر، سرداب و ایوان اشاره کرد. اقامتگاه بوم گردی سرای درویش یزد در نزدیکی این جاذبه از جاهای دیدنی یزد قرار گرفته که با رزرو سریع آن از رزرواسیون سیتا، اقامتی خاطره انگیز را تجربه می کنید.

خانه لاری ها یزد

باغ دولت آباد؛ منصوب به دولتمردان پارسی

یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد باغی 280 ساله است که بنایی ارزشمند از دوران زندیه محسوب می شود. برای رسیدن به این باغ زیبا باید راه خیابان شهید رجایی را در پیش بگیرید؛ در محله چنار منار داخل کوچه  حسینیه درب ورودی باغ قرار دارد. این باغ به دستور محمد تقی خان بافقی حاکم وقت یزد ساخته شده است.

با ورود از درب ورودی باغ در مسیر یک پیاده روی دلپذیر قرار خواهید گرفت. جایی که درختانی سر سپرده به آسمان تا عمارت اصلی باغ شما را مشایعت خواهند کرد. در مسیر این پیاده روی استخری دلپذیر با فواره های آب را نیز خواهید دید و در نهایت عمارت هشتی که اصلی ترین بخش باغ است با بادگیری بلند روبرویتان قرار خواهد گرفت.

عمارت هشتی در واقع کوشک اصلی باغ است. این بخش از بنا سه اتاق بزرگ دارد و حوضخانه ای از جنس مرمر در میانه آن قرار گرفته است. رقص نور در شیشه های پنجره های مشبک هشتی چشم نواز است و نشان از ذوق و سلیقه بانیان این اثر دارد. از ویژگی های منحصر به فرد این باغ تماشایی می توان به برخورداری از قناتی به طول 60 کیلومتر، بلندترین بادگیر ایران به طول 33 متر، هندسه دقیق باغ، عمارت بهشت آیین، تالار آیینه، عمارت تهرانی، تالار طنبی، برج دیده بانی، آب انبار، شترخانه و غلام خانه اشاره کرد.

باغ دولت آباد یزد

زیارتگاه چَک چَک؛ پناهگاه نیک بانویی زردشتی

برای دیدن یکی دیگر از جاهای دیدنی یزد باید به نزدیکی شهر اردکان بروید. جایی به دور از هیاهوی شهری در میان کوهای اردکان و انجیره روی کوه چک چک پناهگاه نیک بانوی زردشتی را خواهید دید. طبق روایات تاریخی دختر یزدگرد سوم پس از فرار از اعراب مهاجم به این کوه می رسد و در این مکان پناه می گیرد. وجه تسمیه این زیارتگاه نیز به دلیل ریزش قطرات آب از میان دل کوه است که در گویش یزدی به آن چکچکو می گویند.

همه ساله به تاریخ 24 تا 28 خرداد ماه زردشتیان در این مکان گرد هم می آیند و اوستا می خوانند و جشن می گیرند. در این چند روز غیر زردشتیان اجازه ورود به این مکان را ندارند. برای رسیدن به این مکان دلپذیر باید حدود 360 پله را طی کنید. بنابراین اگر با سالمندان سفر می کنید این نکته را مد نظر داشته باشید. در اینجا می توانید با هماهنگی قبلی نیز اتاق اجاره کنید و اسکان یابید.

زیارتگاه چک چک یزد

به پایان معرفی پربازدیدترین جاهای دیدنی یزد رسیدیم. اگر شما هم تجربه ای از سفر به یزد و بازدید از جاهای دیدنی اش دارید لطفا در زیر همین نوشتار با همراهان رزرواسیون سیتا به اشتراک بگذارید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا