اصفهانایرانگردیدانستنی های اصفهاندانستنی های سفرمکان های تفریحی

سوغات اصفهان ؛ بهترین و مشهورترین سوغات ایران

اصفهان شهری زیبا و با اصالت با پشتوانه ای تاریخی است. شهری که اگر به آن سفر کنید، حتما پاگیرش خواهید شد. اگر برای سفر به این شهر برنامه ریزی کرده اید و می خواهید بدانید بهترین سوغات اصفهان چیست و در کدام نقطه از این شهر می توانید انواع سوغات را بخرید مطالعه این نوشتار را از دست ندهید. این مطلب را به دو بخش انواع شیرینی ها و صنایع دستی اصفهان تقسیم کرده ایم. با فهرست پیش رو هر میزان بودجه ای که به خرید سوغات اختصاص داده باشید می توانید سوغات مناسب خود را بیابید.

همین حالا رزرو کنید:         رزرو هتل عباسی اصفهان      رزرو هتل آسمان اصفهان      رزرو هتل های اصفهان

انواع سوغات اصفهان

تنوع زیاد در سوغات این شهر موجب می شود تا برای خرید سوغات در این شهر دستتان حسابی باز باشد. در شهر اصفهان، با تبحر و ذوق و سلیقه بسیاری، انواع صنایع دستی خلق می شود تا بار دیگر هنر مردمان این سرزمین را به رخ جهان بکشد. همینطور طبخ انواع شیرینی با دقت فراوان، بازار فروش شیرینی های مخصوص را نیز در این شهر پر رونق نموده است.

شیرینی های سنتی اصفهان

همانطور که ذکر شد، در اصفهان انواع شیرینی های سنتی، طبخ و تهیه می شود که قدمتی دیرینه دارند و طعم خوشمزه هر یک از آن ها تا همیشه در خاطرتان باقی خواهد ماند. با خرید جعبه ای از انواع شیرینی های سنتی اصفهان بی تردید کام عزیزانتان را شیرین خواهید کرد.

گز؛ معروفترین سوغات اصفهان

همانطور که می دانید، مهمترین سوغاتی شهر اصفهان گز است. مگر می شود مسافر اصفهان باشید و زمان بازگشت چند بسته گز در چمدان نداشته باشید؟ به فروشگاه های گز فروشی در اصفهان که وارد شوید؛ در تنوع انواع گزهای خوشمزه و جعبه هایی با طراحی های زیبا بی تردید انتخاب برایتان سخت خواهد شد.

یکی از معروفترین گزهای اصفهان گز لقمه ای است. اما می توانید از میان انواع گز نظیر؛ گز آردی، گز سکه ای، گز با لایه شکلاتی و گز انگشت پیچ، یکی را به سلیقه خود انتخاب نمایید. در زمان خرید گز به میزان درصد استفاده از مغزیجات در گز توجه داشته باشید این میزان با درصد مشخص می گردد و روی جعبه درج شده است. اگر می خواهید بهترین و مرغوبترین نوع گز را از اصفهان بخرید باید سراغ گز بلداجی را بگیرید. برای خرید گز در اصفهان گرچه فروشگاه های مختلفی در این شهر وجود دارد؛ اما اگر می خواهید مجموعه ای از فروشگاه ها را ببینید و سپس انتخاب نمایید؛ بهتر است راه میدان نقش جهان را در پیش بگیرید.

گز سوغات اصفهان

پولکی و نبات

در کنار جعبه ای گز خوشمزه، بی تردید بسته ای پولکی و نبات نیز می تواند مناسب ترین سوغات اصفهان باشد. پولکی ها انواع مختلفی دارند که با توجه به طعم دهنده هایی که در تهیه پولکی به کار می رود متفاوت می شوند. انواع پولکی را می توانید از میان پولکی کنجدی، پولکی عسلی، پولکی زعفرانی، پولکی زنجبیلی، پولکی لیمویی، بادامی، پودر پسته، گل سرخ و…. انتخاب نمایید. پولکی رُسی نیز از دیگر پولکی های اصفهان است که بافتی متفاوت و خوشمزه دارد.

نبات نیز مانند پولکی طعم های مختلفی دارد که بر اساس ذائقه خود می توانید انتخاب نمایید. از جمله می توان به نبات های چوبی، شاخه نبات، نبات دانه ای، نبات تخته ای و نبات پودری اشاره کرد. که البته از این میان نبات چوبی بیشتر مناسب میهمانی ها است و استفاده راحت تری دارد.

سوهان عسلی

با شنیدن نام سوهان، بی گمان شهر قم به ذهن متبادر می شود. اما باید گفت در میان انواع مختلف سوغات اصفهان، سوهانی خوشمزه به نام سوهان عسلی به چشم می خورد که پیشنهاد می کنیم در سفر به اصفهان حتما طعم شیرین این سوهان را نیز امتحان کنید. سوهان عسلی اصفهان را می توانید با چایی نوش جان نمایید.

سوهان عسلی سوغات اصفهان

شیرینی کُرکی

اگر می خواهید شیرینی نرم و خوشمزه ای را به دوستانتان هدیه دهید، شیرینی کُرکی بهترین انتخاب شما خواهد بود. در تهیه این نوع شیرینی از چندین نوع آرد و روغن حیوانی استفاده می شود.

گوشفیل

گوشفیل نیز شیرینی دیگری است که می تواند در بازگشت از سفر در سبد سوغات اصفهان شما قرار گیرد. این شیرینی خوشمزه بافتی ترد دارد و در اصفهان معمولا در کنار دوغ یا چایی صرف می شود. این شیرینی شکلی شبیه به گوش فیل در ابعادی بسیار کوچکتر دارد.

صنایع دستی اصفهان، تلفیق هنر و خیال

دستان هنرمند مردم اصفهان با سلیقه ای تمام، می تواند خالق تابلوهایی چوبی منقش به نقوش برجسته یا آثاری مزین به هنر خاتم و یا پارچه هایی با نقوش اسلیمی و اساطیری شود. بدیهی است که از آثاری چنین بی بدیل نمی توان گذشت. در سفر به اصفهان حتما تکه ای از هنر این شهر را تهیه کنید تا برای همیشه خاطره سفر به اصفهان در آلبوم خاطرات سفرتان باقی بماند. در ادامه، معروف ترین صنایع دستی که می توانید به عنوان سوغات اصفهان تهیه کنید را بیان می کنیم.

قلم زنی

قلم زنی از هنرهای با سابقه در شهر اصفهان است که می توانید تکه ای از آن را به عنوان سوغات اصفهان تهیه کنید. در هنر قلم زنی، چکش و قلم را روی ظروفی از جنس طلا، نقره، برنج و مس به کار می گیرند تا طرحی منقوش، تبدیل به اثری ماندگار شود. به این ترتیب که درون ظروف مورد نظر را قیر می ریزند تا عمل قلم زنی روی ظرف با سر و صدای کمتر و همینطور با آسیب کمتری به ظرف انجام شود. آنگاه نقش کشیده شده روی ظرف با ضربه های پیاپی چکش و قلم فولادی از دل ظرف پدیدار می شود. بعد از پایان کار نیز با دوده یا واکس سطح کار را سیاه می کنند تا نقوش برجسته بهتر دیده شود.

قلم زنی در اصفهان به صورت ریز یا برجسته انجام می شود. برای تقدیم هنر زیبای قلم زنی به عزیزانتان، می توانید انواع ظروف شکلات خوری، چای خوری، گلدان، تنگ، جام و… را بسته به سلیقه خود خریداری نمایید.

قلم زنی سوغات اصفهان

خاتم کاری

خاتم کاری یکی دیگر از صنایع دستی اصفهان است که یکی از پر فروش ترین سوغات اصفهان محسوب می شود. می تواند در قالب محصولاتی متنوع، ره آوردی شیک و زیبا برای عزیزانتان باشد. این هنر تماشایی از ترکیب زیبایی از تکه های چوب، استخوان، عاج و فلز برنج در کنار هم شکل می گیرد. به این ترتیب که طی فرایندی، چوب یا استخوان و فلز به نوارهای باریکی تبدیل می شوند؛ پس از آن با سوهان کشی به شکل چند ضلعی هایی منظم در می آیند و بر اساس طرح مورد نظر آن ها را به یکدیگر می چسبانند و پس از آستر کشی برش می زنند. به این ترتیب طرح اولیه خاتم شکل می گیرد. از این طرح در تزیین انواع جعبه، گلدان، جام، شکلات خوری و… استفاده می شود. گرچه خاتم کاری؛ سوغاتی ارزانی محسوب نمی شود اما می توانید با خرید جعبه کوچکی خاتم، تکه ای از این هنر را به دوستانتان هدیه دهید.

خاتم کاری سوغات اصفهان

ظروف و زیور آلات مسی

ظروف مسی، از دیگر سوغات اصفهان محسوب می شود. برای خرید ظروف مسی در میدان نقش جهان سراغ بازار مسگرها را باید بگیرید. به محض ورود به این بازار مجموعه ای کم نظیر از انواع ظروف مسی خوشرنگ را خواهید دید که می توانید بسته به سلیقه خود تهیه نمایید. این نوع ظروف را می توانید در قالب بشقاب، کاسه، سینی، تنگ، قندان، میوه خوری و… خریداری نمایید. لازم به ذکر است، اگر می خواهید قطعه ای از مس را به عنوان سوغات اصفهان با خود ببرید و همچنین متحمل هزینه زیادی نشوید، می توانید زیور آلاتی از جنس مس را به این منظور انتخاب نمایید.

ظروف مسی سوغات اصفهان

میناکاری

یکی دیگر از هنر های بی بدیل در شهر اصفهان هنر مینا کاری است. بعد از رسم طرحی زیبا روی ظروفی از جنس مس، نقره یا سفال و رنگ و لعاب آن، طرحی زیبا درون بشقاب شکل می گیرد و به کوره سپرده می شود. معمولا رنگ قالب در هنر مینا کاری آبی روشن و تیره است. به همین دلیل اگر بگوییم که با انتخاب هنر میناکاری گویی تکه ای از آسمان را به عزیزانتان هدیه داده اید، بیراه نگفته ایم. هنر مینا کاری را می توانید در قالب بشقابی کوچک یا گلدانی زیبا به دوستانتان هدیه دهید.

مینا کاری سوغات اصفهان

فیروزه کوبی

فیروزه کوبی نیز از دیگر سوغات اصفهان به شمار می رود. سنگ های کوچک فیروزه با دقتی خاص، بر سطح ظروفی از جنس مس، نقره یا فلز به حالت موزاییکی (متراکم) در کنار هم قرار می گیرند هرچه فاصله این قرارگیری کمتر باشد بی تردید کار فیروزه کوبی زیباتر خواهد بود. بعد از چسباندن سنگ های فیروزه نوعی لاک تیره روی کار زده می شود. سپس با استفاده از «سنگ آب سان»، روی کار را صیقلی داده و در مرحله بعد روی کار را پولیش می کنند و در نهایت برای ماندگاری و زیبایی بیشتر روی این ظروف را پلی استر می زنند. انواع ظروف فیروزه کوبی را می توانید در اشکال مختلف از جمله گلاب پاش، گلدان، شیرینی خوری و تابلوهای فیروزه کوبی خریداری نمایید. ناگفته نماند؛ زیور آلات فیروزه کوبی شده نیز می تواند فراموش نشدنی ترین سوغات اصفهان برای عزیزانتان باشد.

منبت کاری

منبت کاری یکی از مشهورترین هنرهای دستی در شهر اصفهان است. منبت کار می تواند با استفاده از ابزارهایی مناسب، نقش برجسته ای زیبا روی چوب خلق کند. در واقع از دل چوبی سخت، نقشی زیبا پدید آید و تابلویی تماشایی شکل گیرد. منبت به معنای رویانده است. بدین معنا که نقوش گل و گیاه با تکیه بر ابزار و البته هنر دست هنرمند روی چوب اصطلاحا رویانده می شود و محصولی ماندگار و با ارزش خلق می شود که بی شک هدیه ای شکیل و زیبا خواهد بود.

منبت کاری سوغات اصفهان

پارچه هایی مزین به هنر قلمکاری

کافی است در بازارهای سرپوشیده میدان نقش جهان قدم بزنید تا پارچه هایی زیبا و مزین به نقوشی اصیل توجهتان را جلب کند. اینها همان پارچه های قلمکاری شده هستند که یکی از سنتی ترین سوغات اصفهان به شمار می آید. قلمکاری در اشکال متفاوت از جمله رومیزی، جانماز، روسری، سفره و… مورد استفاده قرار می گیرند. جنس پارچه هایی که در انواع قلمکاری مورد استفاده قرار می گیرند معمولا از پنبه خالص است.

مهمترین ابزار هنر قلمکاری مهر یا قالبی چوبی است که با ظرافتی خاص توسط هنرمندانی خوش سلیقه، با استفاده از چوب درختانی همچون زالزلک و گلابی ساخته شده است. نقوش این قالب ها الهام گرفته از داستان های اساطیری، جاذبه های تاریخی شهر، تصاویر حیوانات، بته جقه و…. است.

قلمکاری سوغات اصفهان

ترمه

اگر می خواهید پارچه ای نفیس و گران بها را در سبد سوغات خود داشته باشید، ترمه بخرید. ترمه پارچه ای لطیف و مزین به طرح هایی اصیل و سنتی است. ترمه از ابریشم و پشم تهیه می شود و دارای رنگ های متنوعی است. می توانید برای تهیه سوغات اصفهان رومیزی هایی زیبا از این جنس را در ابعاد مختلف خریداری نمایید.

از دیگر صنایع دستی اصفهان می توان به ملیله کاری، قلمدان سازی، قالی بافی و زری بافی اشاره کرد.

ترمه سوغات اصفهان

سوغات اصفهان را از کجا بخریم؟

در بخش هایی از این مطلب به میدان نقش جهان برای خرید سوغات اشاره شد. در معرفی دقیق تر این میدان باید گفت، برای خرید سوغات اصفهان در این میدان تاریخی، اگر سراغ بازار قیصریه را بگیرید در واقع به دنیای صنایع دستی اصفهان پا گذاشته اید. در این بازار می توانید در تنوع انواع سوغات و صنایع دستی، انتخابی مناسب تر داشته باشید.

بازار هنر اصفهان نیز در خیابان چهار باغ عباسی مکان خوبی برای خرید طلا و جواهر و محصولات نقره است. صرف نظر از خرید این بازار جزو جاذبه های تاریخی شهر محسوب می شود. پس بهتر است سری به این بازار نیز بزنید. گرچه اصفهان مجتمع های تجاری بسیاری نیز دارد اما مد نظر ما معرفی مرکز خریدی مناسب برای تهیه سوغات اصفهان است. به پایان مطلب معرفی سوغات اصفهان رسیدیم. باید گفت سفر به اصفهان از آن دسته سفر هایی است که نمی خواهید به پایان برسد. برای دیدن شهر اصفهان، حتما برنامه ریزی و زمان بندی دقیقی داشته باشید چرا که دیدنی ها و گفتنی ها این شهر بسیار است. امید است با استفاده از این مطلب، بتوانید سوغاتی مناسب تهیه کنید و به شهر خود بازگردید.


اینستاگرام سیتا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا