اردبیلایرانگردیدانستنی های اردبیل

بهترین سوغات اردبیل

سوغات همان ره آوردی است که می تواند حسابی دوستانتان را خوشحال کند. اما آنچه در انتخاب سوغات باید در نظر داشته باشید؛ این است که سوغات در واقع باید نشانه ای از شهر مورد نظر شما باشد. اگر قصد سفر به این شهر زیبا را دارید حتما به رزرو هتل های اردبیل نیاز دارید. در صورتی که می خواهید سوغات این شهر را بخرید؛ ما اینجا هستیم که به شما کمک کنیم. در این مجال به شما خواهیم گفت که بهترین و محبوب ترین سوغات اردبیل چیست؟ و از کجا می توانید سوغات این شهر را خریداری کنید. به این منظور این نوشتار را به دو قسمت خوراکی های سنتی و صنایع دستی اردبیل تقسیم کرده ایم. پس با ما همراه باشید.

سوغات اردبیل چیست؟

سوغات یا ره آورد به مذاق همه خوش می آید و چه چیزی زیباتر از این که با سوغاتی ولو کوچک به دوستانتان یادآوری کنید که در سفر نیز به یادشان بوده اید. همانطور که در مقدمه ذکر شد؛ نکته مهم در انتخاب سوغات این است که سوغات باید نشانه ای از شهری باشد که برای سفر انتخاب کرده اید. امروزه در بسیاری موارد براحتی می توان سوغات شهرهای مختلف را در یک شهر خریداری کرد. به طور مثال گز شیرینی مخصوص اصفهان است اما در دیگر شهرهای ایران نیز یافت می شود. بنابراین در خرید سوغات به این نکته توجه داشته باشید. در ادامه از سوغات اردبیل آن هم از نوع شیرینش با شما خواهیم گفت.

هتل های نزدیک دریاچه شورابیل اردبیل

شیرینی و خوراکی های سنتی؛ خوشمزه ترین سوغات اردبیل

در بازگشت از سفر به اردبیل می توانید با خرید جعبه های شیرینی سنتی کام دوستانتان را شیرین کنید. طعم و مزه شیرینی های سنتی اردبیل تا همیشه در خاطرتان باقی خواهد ماند. شیرینی های سنتی اردبیل کم نیستند اما متاسفانه برخی از این شیرینی ها در گذر زمان رو به فراموشی رفته اند. اگر شانس با شما یار باشد می توانید در قنادی یا مغازه های سنتی آنها را بیابید. شیرینی پارتاما، چنگونی، پیشی، و پاپیون از این دسته اند.

باقلوا

یکی از خوشمزه هایی که می تواند در سفر به اردبیل در سبد سوغات شما قرار گیرد باقلواست. باقلوای خوشمزه اردبیل را تقریبا در اکثر شیرینی فروش ها می توانید تهیه کنید چرا که تقاضای زیادی دارد. در تهیه باقلوای اردبیلی از شیر یا ماست، آرد گندم، گردو، کره، نشاسته و پودر پسته استفاده می شود و در نهایت روی باقلوا شیره می ریزند تا خوشمزگی این شیرینی تکمیل شود. جعبه ای از این باقلوای خوشمزه را به عنوان سوغات اردبیل خریداری کنید؛ حتما دوستانتان را خوشحال خواهد کرد.

باقلوا اردبیل

حلوا سیاه یا قره حلوا

ترکیب آرد جوانه گندم، شیره انگور، گلاب دو آتیشه، روغن و هل، حلوایی لذیذ می شود که طعم و مزه آن از خاطرتان نخواهد رفت. در اردبیل حلواهای مختلفی طبخ می شود اما حلوای سیاه در این شهر قدمتی دیرینه دارد و بسیار  محبوب تر از سایر حلواهاست. در واقع باید گفت؛ حلوا سیاه سوغاتی شیرینی است که جزو انتخاب های خوب شما خواهد بود. از دیگر حلواهای شهر اردبیل می توان به آق حلوا و حلوای زنجبیلی اشاره کرد.

حلوا سیاه یا قره حلوا

نان فطیر

اگر در میان سوغات اردبیل در جستجوی نانی سالم و خوشمزه هستید خرید نان فطیر اردبیل انتخاب خوبی برای شما خواهد بود. در تهیه این نان از کره محلی، آرد، شکر، شیر، تخم مرغ، پودر خمیر ترش، زردچوبه و نمک استفاده می شود. جالب است بدانید که در تهیه این نان دلچسب جوش شیرین به کار نمی رود. برای رومال نان فطیر نیز از ترکیب زرده های تخم مرغ و شیر استفاده می کنند.

نان فطیر اردبیل

همین حالا رزرو کنید:   هتل شورابیل اردبیل        هتل لاله سرعین

شکلات رسته یا ریس

همراه داشتن یک بسته شکلات رسته در چمدانتان مهر تاییدی است که قطعا از اردبیل برگشته اید. سنتی ترین شکلات اردبیل با قدمتی 100 ساله را باید شکلات ریس دانست. رسته یا ریس جزو معدود شیرینی هایی است که بدون آرد تهیه می شود و یکی از محبوب ترین سوغات اردبیل محسوب می شود. مراحل پخت شیرینی ریس 24 ساعت زمان لازم دارد و دارای نکات بسیاری است.

در تهیه این نوع شیرینی از میزانی متناسب از شکر، گلوکز، کره طبیعی، خامه، کاکائو و گردو استفاده می شود. گرچه رسته را می توانید در قنادی های اردبیل پیدا کنید؛ اما اگر می خواهید این نوع شیرینی را از تولید کننده بخرید بهتر است به خیابان عارف اردبیل بروید؛ بعد از رسیدن به خیابان عارف رایحه شکلات ریس شما را به سمت مغازه مورد نظر هدایت خواهد کرد.

شکلات رسته یا ریس

عسل سبلان (ساوالان)

اردبیل زیبا در آغوش کوه با شکوه سبلان قرار دارد. دشت ها و گلزارهای زیادی در سبلان وجود دارد که فرصت خوبی برای صنعت زنبورداری است. در دشت های سبلان انواع گیاه از جمله گون، گلهای سرخ، آویشن، لاله، گشنیز و… می رویند. اگر می خواهید کام خود و دوستانتان را با عسلی ناب و اصیل شیرین کنید حتما در سفر به اردبیل خرید عسل سبلان را فراموش نکنید.

عسل سبلان

تخمه آفتابگردان

گرچه تخمه آفتابگردان جزو شیرینی های اردبیل محسوب نمی شود اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید تخمه آفتابگردان جزو سوغات اردبیل است. کیفیت تخمه آفتابگردان اردبیل زبانزد است. بنابراین اگر چند کیلویی از اردبیل تخمه خریدید و سوغات بردید پشیمان نخواهید شد.

تخمه آفتابگردان اردبیل

صنایع دستی ؛ ماندگارترین سوغات اردبیل

برای آنکه تکه ای از هنر ایرانی را در خانه خود داشته باشید بی تردید خرید صنایع دستی بهترین راه کار خواهد بود. صنایع دستی با اصالتی مثال زدنی توسط هنرمندان اردبیلی تهیه می شود تا این هنر ارزشمند نشانی از فرهنگ و تمدن ایران و ایرانی باشد.

با خرید صنایع دستی شهر اردبیل ولو در ابعاد کوچک نه تنها به رونق این صنعت کمک شایانی می شود مهمتر اینکه این میراث ماندگار فراموش نخواهد شد. در سفر به اردبیل اگر می خواهید سوغات اردبیل را تبدیل به هدیه ای ماندگار کنید از خرید صنایع دستی این شهر غافل نشوید.

قالی های خوش نقش و نگار

بافت قالی های خوش طرح و نقشه در اردبیل قدمتی طولانی دارد. بافت قالی های زیبای بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی می تواند گواه خوبی برای این موضوع باشد. متاسفانه این قالی اکنون در موزه ویکتوریا آلبرت در انگلستان نگه داری می شود.

گرچه قالی اردبیل (دست بافت) جزو سوغات گران این شهر محسوب می شود اما به واقع باید گفت؛ نمی توان به سادگی از آن همه زیبایی و هنر این مرز و بوم که در بافت این قالی های زیبا ظهور پیدا می کند گذشت. قالی دست بافته ای پرز دار است که گره های بی شمار دارد. قالی ها در انواع تزیینی و زیر انداز استفاده می شوند.

قالی اردبیل

پلاس بافی

پلاس یک زیرانداز سبک و زیباست که شباهت بسیار با گلیم دارد. با این تفاوت که دارای بافت های درشتری است. معمولا برای بافت پلاس از پشم استفاده می شود. اگر می خواهید یک سوغاتی ارزانتر (نسبت به قالی) از این شهر با خود ببرید ضمنا ماندگار هم باشد می توانید پلاس را انتخاب کنید.شکلات رسته یا ریس

پلاس بافی

وِرنی (سوماک)

ورنی دست بافته ای شبیه به گلیم است که در دسته سوغات اردبیل جای می گیرد. جالب است بدانید هنرمندان عشایری بدون طرح و نقشه و تنها با طرح های ذهنی ورنی را می بافند. ورنی ها معمولا دارای نقوشی الهام گرفته از طبیعت هستند. ورنی را به عنوان زیرانداز، رختخواب پیچ، یا خورجین استفاده می کنند. بهترین ورنی بافی در اردبیل متعلق به عشایر هنرمند ایل شاهسون است.شکلات رسته یا ریس

وِرنی یا سوماک

مفرش

مفرش از دیگر سوغات اردبیل است و دست بافته ای زیباست که عشایر شاهسون بهترینش را می بافند. این بافته مستطیل شکل و از جنس قالی یا ورنی است و طرح ها و نقوش زیبایی دارد. مفرش معمولا به عنوان جارختخوابی مورد استفاده قرار می گیرد.

چَنته

با شنیدن نام چنته این ضرب المثل “چه درچنته داری؟” در ذهن تداعی می شود. چنته بافی هنری زیبا و کاربردی است که قدیمی ترها قدرش را بیشتر می دانند. چنته در واقع کیفی زیباست که به روش های جاجیم بافی، گلیم بافی نیز بافته می شود. تزیینات چنته را قیطان های رنگی و مهره های رنگی تشکیل می دهد. چنته ابعاد مختلفی دارد می توانید از چنته به عنوان کیف لوازم بانوان یا نگه داری قرآن یا آینه استفاده کنید.

چَنته اردبیل

تراش شیشه؛ هنری ظریف روی شیشه

تراش روی شیشه با استفاده از دستگاههای مخصوص انجام می شود و به این ترتیب انواع نقش های ظریف و تزیینات زیبا را روی شیشه ها شاهد خواهیم بود. ظروف شیشه ای بعد از تراش صیقل خورده و رنگ می شوند و در نهایت در ویترین مغازه ها جای می گیرند.

اجاق قراقی

اجاق قراقی نیز نوعی دست بافته است که در چادرهای عشایر به عنوان زیراندازی برای حفاظت از فرش در مقابل آسیب های احتمالی اجاق یا منقل استفاده می شده است. این نوع زیر انداز از پشم تهیه می شود و اشکالی هندسی و ذهنی دارد. اجاق قراقی ها معمولا در حال حاضر به شکل مستطیل بافته می شوند. اجاق قراقی سوغات اردبیل آن هم از نوع کاربردی اش محسوب می شود.

اجاق قراقی

نگارگری؛ رقص قلم و رنگ

 خرید یک تابلوی نگارگری می تواند سوغاتی ماندگار و زیبایی از شهر اردبیل باشد. نگارگری هنر به کار گیری طرح و رنگ و خطوط در قالب تابلویی زیباست. در اردبیل اگر دنبال تابلویی مزین به این هنر بگردید قطعا پیدا خواهید کرد. خوب است بدانید که نگارگری با هنر مینیاتور تفاوت دارد.

نگارگری اردبیل

نقاشی روی چرم

هنر نقاشی روی چرم از دیگر هنرهای مردم خوش ذوق اردبیل و سوغات اردبیل است. این  نوع نقاشی عموما روی چرم گوسفندی بدون استفاده از ابزار آلات انجام می شود پس از پایان نقاشی استفاده از رزین جلای خاصی به پایان کار نقاشی می دهد. با خرید محصولاتی نظیر کیف پول، کلاه جاکلیدی و کمربند می توانید این هنر زیبا را هم داشته باشید.

نقاشی روی چرم

سازهای اصیل

اگر اهل موسیقی هستید یا اینکه می خواهید یک هدیه ناب به دوستتان بدهید؛ می توانید از میان سوغات اردبیل سازهای موسیقی را انتخاب کنید و با کیفیت ترین سازهای سنتی را در اردبیل تهیه کنید. انواع سازهای تنبک، سه تار، کمانچه، سنتور، تار، قارمان و… در اردبیل ساخته می شود تا در دستان شما قرار بگیرد و حظی وافر از موسیقی ببرید. چوب هایی که در تهیه انواع سازها استفاده می شود عموما از چوب درختان گردو، شمشاد و توت است. سیم های فلزی و استخوان شتر یا پوست برخی حیوانات نیز ابزاری تکمیل کننده برای این هنر است.

تکتم، عروسک سنتی اردبیل

یکی از سوغات اردبیل عروسکی زیبا و خواستنی است که تکتم نام دارد. تکتم به زبان ترکی به معنای بز نر قوی هیکل است. تکتم در واقع عروسکی به شکل بز است که روی یک چوب گرد قرار می گیرد. این عروسک متصل به چوب از وسط یک صفحه چوبی مستطیل یا مدور عبور می کند به این ترتیب می توانید با تکان چوب، تکتم را روی صفحه به رقص در آورید.

جالب است بدانید که مراسم تکتم گردانی در اردبیل بین دو چهارشنبه آخر سال انجام می شود. ناگفته نماند همراه با تکتم گردانی اشعاری زیبا نیز خوانده می شود. اگر تکتم را خریداری کنید بی گمان سوغاتی منحصر به فردی را از اردبیل در چمدان خود خواهید داشت.

عروسک تکتم

هنر خراطی

اگر برای خرید سوغات اردبیل اشیای تزیینی مد نظرتان است؛ خرید اشیای چوبی زیبا می تواند یک سوغات خوب از اردبیل باشد. هنر خراطی در اردبیل با دقت تمام و با استفاده از چوبهای درختان جنگلی خصوصا گردو انجام می شود. کافی است خراط اردبیلی دست به کار شود تا تندیس یا ظرفی زیبا از میان چوب پدیدار شود. تراش چوب در هنر خراطی به چوب جانی دوباره می بخشد.

خراطی اردبیل

لباس های محلی

لباس های محلی اردبیل پوشش هایی رنگارنگ با ملحقاتی زیبا هستند که نشان از اصالت این سرزمین دارد. شناخته شده ترین لباس های محلی اردبیل متعلق به دو ایل شاهسون و ارسباران است. اگر در جستجوی لباس محلی مردانه اردبیل هستید می توانید کت و شلوار یا کلاه (کِپی) آنان را تهیه نمایید.

اگر می خواهید لباس های محلی اردبیل را تهیه نمایید. باید بگوییم که سهم زنان از لباس های محلی بیشتر است. لباس محلی زنان اردبیل شامل؛ چارقد، کلاغی (دستمال بزرگ ابریشمی که روی چارقد می بندند)، پیراهن، شلیته (دامنی پر چین)، تنبان (شلوار گشاد بند دار) و جلیقه با تزییناتی خاص از اجزای مختلف لباس محلی زنان اردبیل محسوب می شود.

لباس محلی اردبیل

سراجی سنتی

ترکیب چرم و فلز را به طرزی زیبا و ماهرانه هنر سراجی می گویند. برای داشتن محصولات سراجی می توانید انواع کیف دستی، جلد عینک، جلد دوربین، کمربند های زورخانه ای، کفش، انواع چمدان و… را تهیه کنید.

از دیگر سوغات اردبیل با کیفیتی مثال زدنی می توان به چرم دوزی های دستی که با بافت های گلیم و جاجیم تلفیق می شوند، جاجیم بافی (شهرستان خلخال)، گلیم بافی( شهرستان عنبران و نمین) اشاره کرد. قلاب دوزی، سفالگری، خورجین بافی، ظروف مسی و برنجی، ملیله کاری، خاتم کاری، و… نیز از دیگر هنرهایی است که جزو صنایع دستی اردبیل قرار می گیرند اما باید گفت؛ بافته های رنگی در اردبیل جزو معروفترین صنایع دستی این شهر است.

سراجی اردبیل

سوغات اردبیل را از کجا بخریم؟

برای خرید سوغات اردبیل اگر می خواهید وقت خود را در مغازه های پراکنده شهر تلف نکنید؛ بهتر است به بازار سنتی اردبیل بروید این بازار در خیابان امام خمینی قرار دارد. با انتخاب این بازار برای خرید سوغات علاوه بر خرید با قیمتی مناسب می توانید از یک مجموعه تاریخی نیز دیدن کنید. بازارچه شیخ صفی نیز انتخاب دیگر شما برای خرید سوغات از این شهر است. این بازارچه سمت میدان قدیمی عالی قاپو قرار دارد. بازارچه شیخ صفی به شکل اتاق ها (حجره های) سنتی بنا شده است.

در پایان باید گفت؛ اردبیل با کیفیت ترین لبنیات را دارد. کره محلی و سرشیر اردبیل معروف است اما چون برای سوغات مناسب نیست و امکان فاسد شدن آنها وجود دارد پیشنهاد می کنیم در سفر به اردبیل از مصرف لبنیات این شهر غافل نشوید. اگر شما هم تجربه ای از خرید سوغاتی های اردبیل داشته اید که در این فهرست نیامده لطفا با ما و سایر همراهان رزرواسیون سیتا به اشتراک بگذارید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا