ایرانگردیتبریزدانستنی های تبریزمکان های تفریحی

بی نظیرترین سوغات تبریز

سوغات یا رهآورد رسم دیرینه و زیبای ایرانیان است؛ همه ما با تصویر مسافری خسته با چمدانی در دست آشناییم اما آنچه بیشتر در ذهن ها باقی مانده، سوغاتی است که بی صبرانه منتظرش بودیم. گاهی سوغات مسافر خوشحالمان می کرد و گاهی لبخندی مصنوعی نثار مسافر از راه رسیده می کردیم. اگر مقصد سفر شما تبریز است و می خواهید دوستانتان را با خرید سوغات تبریز خوشحال کنید؛ بهتر است بعد از رزرو هتل، بدانید که سوغات تبریز چیست. بی گمان این نوشتار می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد. پس با ما همراه شوید.

همین حالا رزرو کنید:        هتل های تبریز             هتل آزادی تبریز              هتل پارس ائل گلی تبریز

بهترین سوغات تبریز؛ شیرینی های خوشمزه

باید گفت سوغات این شهر زیبا تلفیقی از انواع شیرینی ها و صنایع دستی است که می تواند در سبد سوغات شما قرار گیرد. گاهی تلفیقی از چند نوع شیرینی در یک جعبه می تواند انتخاب بهتری باشد. در مورد صنایع دستی تبریز می توانید هر یک از هنرهایی که در ادامه از نظرتان می گذرد را در ابعادی کوچک خریداری کنید به این ترتیب علاوه بر اینکه سوغاتی ماندگار به دوستان خود هدیه می دهید هزینه کمتری نیز بابت خرید سوغات تبریز پرداخت خواهید کرد.

نوقا یا لوکا

یکی از سوغاتی های خوشمزه تبریز که حسابی کامتان را شیرین می کند “نوقا” است. نوقا نوعی شیرینی است که شباهت های زیادی به گز معروف اصفهان دارد. نوقان در دو نوع خشک و نرم تهیه می شود. این شیرینی از ترکیب تخم مرغ، شکر یا عسل، مغزیجات (بخصوص گردو) و گلاب و وانیل تهیه می شود. وقتی نان میکادو در دو طرف نوقا هم قرار می گیرد طعمی خاص به این شیرینی خوشمزه می بخشد. برای تنوع در خرید این سوغاتی می توانید انواع نوقا را در جعبه سوغات خود داشته باشید. نوقا در طعم های شکلاتی و زعفرانی نیز تهیه می شود. نوقاهای فاقد مغزیجات هم از دیگر انتخاب های شما برای تهیه این شیرینی خوشمزه است.

نوقا یا لوکا سوغات تبریز

قُرابیه

یکی از شیرینی های مجلسی تبریز قرابیه است. این خوراکی یکی از گران ترین سوغات تبریز محسوب می شود. جالب است بدانید در تهیه این شیرینی از آردگندم استفاده نمی شود و پودر بادام نقش اصلی را در تهیه این شیرینی دارد. در این شیرینی مقوی علاوه بر پودر بادام از تخم مرغ، وانیل و شکر نیز استفاده می شود. بخش جذاب در تهیه این نوع شیرینی اضافه کردن مغزیجات روی خمیر این شیرینی قبل از گذاشتن در فر است. قرابیه نیز انواع مختلفی دارد که با پودر پسته، پودر نارگیل و پودر گردو نیز تهیه می شود و همین تنوع در استفاده از پودر مغزیجات رنگ های متفاوتی به این شیرینی خوشمزه بخشیده است.

قرابیه سوغات تبریز

باقلوا

از دیگر سوغات تبریز  باید به باقلوا اشاره کرد. نوعی شیرینی که علاوه بر ظاهر وسوسه کننده اش طعمی دلچسب نیز دارد. در تهیه باقلوای تبریزی از خمیر یوفکا، مغز پسته، مغز گردو، دارچین، شکر، کره و پودر هل استفاده می شود. باقلوای تبریز در اشکال مختلف از جمله استوانه ای، مربع و لوزی تهیه می شود. باقلوا شیرینی لطیف و خوشمزه ای است که وقتی با پودر پسته و مغزیجات نیز تزیین می شود ظاهری دلچسب تر پیدا می کند آنوقت هست که وسوسه می شوید تا جعبه ای از این سوغات خوشمزه را در سبد سوغات خود قرار دهید.

شیرینی ریس یا اریس

اگر می خواهید طعم شیرینی های تافی را داشته باشید؛ شیرینی ریس که یکی از سوغات تبریز است انتخاب خوبی برای شما است. ریس ها شیرینی های مستطیلی کوچکی هستند که یک پوشش نایلونی دارند. در تهیه این نوع شیرینی از شیر، شکر، کره و گلاب استفاده می شود. در بازار تبریز ریس ها را در انواع ریس پسته ای (نرم و کش دار) ریس تسبیحی و ریس ترد و خشک خواهد دید. این شیرینی ها با طعم کاکائویی، شیری و مغزیجات انتخاب خوبی برای صرف یک عصرانه همراه با چایی داغ در کنار دوستان است.

راحت الحلقوم

راحت الحلقوم همانطور که از اسمش پیداست شیرینی نرم و لطیف است که به راحتی جویده و میل می شود. این شیرینی خوشمزه از ترکیب نشاسته، شکر، آب، گلاب، جوهر لیمو و آرد تهیه می شود. گرچه بزرگسالان نیز از طعم دلچسب این شیرینی نمی گذرند. اگر می خواهید برای کودکان سوغات تبریز را خریداری کنید بهتر است راحت الحلقوم را  فراموش نکنید. راحت الحلقوم در انواع نارگیلی، ساده، شکلاتی و پرتغالی تهیه می شود. البته راحت الحلقوم های دورنگ و سه رنگ نیز در بازار یافت می شود که در واقع طبخی هنرمندانه از چند نوع راحت الحلقوم است.

لطیفه

شیرینی لطیفه از دیگر سوغات تبریز است. این شیرینی در واقع مقادیری از خامه در میان دو نان شیرین است که با مغزیجات تزیین می شود. برای تهیه این نوع شیرینی از مقادیر مناسبی آرد، نشاسته ذرت، تخم مرغ، وانیل، بگینگ پودر، پودر قند و خامه استفاده می شود. البته تهیه این سوغات به دلیل وجود خامه در آن برای شهری با فاصله زیاد از تبریز توصیه نمی شود.

شیرینی لطیفه سوغات تبریز

شیرینی کنجدی

شیرینی کنجدی جزو شیرینی های مقوی تبریز محسوب می شود. این شیرینی که ماده اصلی تشکیل دهنده آن را کتجد تشکیل می دهد می تواند سوغاتی مناسب از شهر زیبای تبریز باشد. در تهیه این شیرینی خوشمزه کنجد، شکر، گردو، پسته، ارده و شیره انگور به کار می رود. این شیرینی در اشکال مستطیل، دایره و قالب های مختلف تهیه می شود.

شیرینی کنجدی سوغات تبریز

حلوا بَزرَک

اگر می خواهید یک سوغاتی خاص برای دوستانتان از شهر تبریز ببرید. حلوای برزک می تواند بهترین انتخاب شما باشد. این نوع حلوا با دانه مقوی برزک سیاه (از خانواده کتان) تهیه می شود. در تهیه این حلوا از ترکیب برزک سیاه آسیاب شده، روغن زرد (فرآورده ای حیوانی از شیر گاو یا گوساله)، آرد و پودر قند استفاده می شود. این نوع حلوا علاوه بر طعمی خوشمزه دارای فواید درمانی بسیاری است.

حلوای بزرک سوغات تبریز

نان زنجبیلی

با ترکیب مناسبی از زنجبیل، شیر، ماست، آب، تخم مرغ، بکینگ پودر و زعفران نان زنجبیلی خوشمزه ای خواهید داشت که طعم غالب زنجبیل آن در خاطرتان باقی خواهد ماند. این نان خوشمزه و منحصر به فرد از سوغات تبریز محسوب می شود. در تبریز معمولا نان زنجبیلی در سفره افطار و صبحانه استفاده می شود.

شیرینی پفک گردویی یا پیچ انگشتی

شیرینی پفک گردویی یا پیچ انگشتی جزو شیرینی هایی است که گرچه طبخ ساده ای دارد اما در عین سادگی طعم خواستنی آن به جان و دلتان می نشیند. برای تهیه این شیرینی از زرده تخم مرغ، پودر قند، گردو  خرد شده و وانیل استفاده می شود. بعد از تهیه خمیر، خمیر به صورت دایره هایی کوچک در می آید و به فر سپرده می شود و بعد از پخت آنرا با مغزیجات تزیین می کنند.

چوروتمه

یکی از اصیل ترین سوغات تبریز شیرینی چوروتمه است. این شیرینی بسیار شبیه به “شیرینی ریس” که پیشتر به معرفی آن پرداختیم دارد. اما تفاوت عمده ریس با چوروتمه را باید در بافت این دو توع شیرینی دانست. بافت چوروتمه از ریس کمی نرم تر است. برای تهیه چوروتمه مقادیر مناسبی از شیر، شکر، کاکائو، کره و خلال پسته با هم ترکیب می شوند. چوروتمه نیز مانند ریس ها در شکل های مربعی تهیه می شوند.

لوز تبریز

اگر می خواهید یک سوغاتی خوش رنگ و خوشمزه را در سفر به تبریز به دوستانتان تقدیم کنید لوز تبریز را از قلم نیندازید.  این نوع شیرینی همانطور که از نامش پیداست به شکل لوزی است. لوز؛ از ترکیب شکر، آب، بادام، پودر قند، زعفران، پسته تهیه می شود. این شیرینی رنگ زرد طلایی خود را از زعفران دارد و استفاده از مغز پسته روی لوزها تزیینی تماشایی برای این نوع شیرینی محسوب می شود.

رشته ختایی

یکی از دسرهای ساده و خوشمزه تبریز که می توانید در سفر به تبریز تهیه کنید رشته ختایی است. در تهیه این نوع شیرینی رشته ختایی (رشته کادایف)، پودر گردو، گلاب، هل، زنجبیل، شکر و کره مورد استفاده قرار می گیرد. شکنندگی در عین حال کشسانی این نوع شیرینی کامتان را حسابی شیرین می کند.

صنایع دستی؛ ماندگار ترین سوغات تبریز

از شیرینی های خوشمزه تبریز که بگذریم؛ باید از صنایع دستی این شهر گفت. صنایع دستی که با ذوق و سلیقه هر چه تمام مردم سخت کوش تبریز تولید می شود و بی تردید با خرید هر یک از این صنایع دستی تکه ای از هنر اصیل ایران زمین را در خانه خود داشته باشید. بیایید با هم نگاهی به صنایع دستی تبریز بیندازیم.

چرم

اگر از تبریز محصولاتی چرمی را بخرید بی گمان ضرر نخواهید کرد؛ چرا که مرغوب ترین نوع چرم و همینطور محصولات چرمی را می توانید از این شهر تهیه کنید. انواع کفش و کیف چرمی می تواند انتخاب خوبی برای خرید سوغات تبریز باشد. بازار کفاشان در خیابان دارایی تبریز بهترین مکان برای خرید کفش های دست دوز تبریز است.

چرم سوغات تبریز

محصولات سفالی

اگر برای دوستانتان از تبریز ظروف یا اشیا تزیینی از جنس سفال ببرید حتما خوشحالشان خواهید کرد. صنعت سفال در تبریز نیز با هنرمندی تمام انجام می شود و محصولات متنوعی در زمینه سفال می توانید در این شهر تهیه نمایید. برای خرید سفال تبریز علاوه بر بازار بزرگ تبریز می توانید به موزه و خانه سفال تبریز بروید.

گلیم های خوش نقش و نگار

گلیم ها محصولاتی از جنس پشم یا ابریشم هستند و بیشتر در اشکال مستطیلی بافته می شوند. گلیم ها نه فقط به عنوان زیر انداز بلکه برای تزیین دیوار ها نیز استفاده می شوند. خرید تکه کوچکی از گلیم (گلیمچه) می تواند سوغاتی ناب از تبریز محسوب شود. رنگهای به کار رفته در گلیم گیاهی بوده و جلای خاصی دارد. طرح های معروف گلیم عبارتند از طرح شاملو، طرح شیرکی پیچ، طرح راه راه، طرح سفره کردی و طرح کف ساده است.

وَرَنی بافی

ورنی یا سوماک نیز نوعی دستبافته است که مسافران این شهر زیبا آن را به عنوان سوغات تبریز خریداری می کنند. ورنی از پشم یا ابریشم بافته می شود و پر واضح است که ورنی بافته شده با ابریشم زیبایی و لطافت بیشتری دارد. در واقع ورنی نوعی گلیم است که بدون پرز و یک رو بافته می شود. جالب است بدانید که ورنی بدون نقشه و تنها به صورت ذهنی و بدون گره به دست هنرمندان عشایر بافته می شود.

ورنی بافی سوغات تبریز

جاجیم بافی

وقتی نخ های پشمی و پنبه ای در ترکیب با هم در دست بافته ای زیبا قرار می گیرند جاجیمی زیبا شکل می گیرد. جاجیم دست بافته ای دو رو، ضخیم و زیباست که رنگهای زنده آن چشم نواز است. نقوش به کار رفته در هنر جاجیم بافی عموما به صورت اشکال هندسی است. جاجیم نیز مانند ورنی پرز ندارد.

سوزن دوزی

سوزن دوزی از دیگر سوغات تبریز است که می توانید در قالب محصولات متنوعی نظیر کیف، لباس، کفش، کلاه، رومیزی و… خریداری کنید. اگر می خواهید بهترین محصولات از هنر سوزن دوزی را خریداری کنید در سفر به تبریز سراغ سوزن دوزی ممقان را بگیرید. در این هنر ظریف و زیبا طرح هایی عمدتا از گل و گیاه با هنرمندی تمام با سوزن روی پارچه نقش
می بندد تا ره آوردی با شکوه از خطه آذربایجان شرقی باشد.

از شیرینی های خوشمزه و صنایع دستی تبریز برایتان گفتیم اما باید گفت؛ سوغات تبریز به اینجا ختم نمی شود حتما نام پنیر لیقوان را شنید اید. مرغوبترن پنیر خوشمزه لیقوان در روستای لیقوان در نزدیکی تبریز تولید می شود. لیقوان روستایی زیبا در دامنه کوه زیبای سهند است. اگر از تبریز پنیر لیقوان برای دوستانتان ببرید قطعا طعم ناب آن در خاطرشان باقی خواهد ماند. عسل سهند و آجیل مرغوب تبریز نیز از دیگر سوغاتی های شما از این شهر تماشایی است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا