ایرانگردیمازندران

سفری به دریاچه ارواح در ایران

دریاچه ارواح را یکی از بی‌نظیرترین دیدنی‌های نوشهر می‌دانند که در استان مازندران قرار گرفته و مردم محلی آن را به نام دریاچه ممرز می‌شناسند. دریاچه‌ای که شما در اطراف آن با بکرترین و زیباترین مناطق جنگلی کشور روبرو هستید. دریاچه ارواح هر ساله گردشگران داخلی و خارجی و طبیعت دوستان فراوانی را به سمت خود جذب می‌کند. ناگفته نماند که چون این دریاچه و محیط اطراف آن در ارتفاعات جنگلی قرار گرفته و دسترسی به آن کمی سخت است، همچنان بکر و دست نخورده باقی مانده. در این مطلب از سیتا به معرفی کامل دریاچه ارواح نوشهر در مازندران خواهیم پرداخت.

دریاچه ارواح

شنیدن نام دریاچه ارواح شاید در نگاه اول کمی ترسناک به نظر برسد، اما جالب است که بدانید در دریاچه ممرز ارواحی وجود ندارد و به دلایل گوناگونی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد نام آن را اینگونه انتخاب کرده‌اند. این دریاچه حد فاصل نوشهر تا شهر نور و در ارتفاعات زیبای جنگلی واقع شده است. اطراف آن پوشیده از درختان ممرز و توسکا بوده و شاید به همین دلیل باشد که محلیان بیشتر آن را با نام دریاچه ممرز می‌شناسند.

دریاچه ارواح کمی فضای وهم آلودی دارد و به دلیل وجود مه و درختان کمر شکسته اطرافش، این حس را به شما القا می‌کند که محل حضور ارواح و جنیان است. این منطقه را یکی از اسرارآمیزترین مناطق جذاب و پربازدید شمال ایران می‌دانند. جالب است که بدانید عرض دریاچه ۳۰۰ متر و طول آن هم ۷۰۰ متر است.  برخی  از درختان شکسته شده در اطراف دریاچه با ریشه‌هایی که از زمین بیرون آمده، شبیه به ارواح سرگردانی هستند که از دل زمین برخواسته و دست‌های خود را بر روی خاک قرار داده‌اند. شما هم برای اینکه مانند این ارواح، سرگردان کوچه خیابان نشوید، بهتر است پیش از شروع سفر رزرو هتل خود را انجام دهید تا جایی برای استراحت داشته باشید.

ضمن اینکه در گذشته این منطقه تحت پوشش کامل درختان توسکا و ممرز بوده‌است؛ اما با گذشت زمان و جریان یافتن آب در این منطقه، تبدیل به تالابی با درختانی از آب سر برآورده شده است. دریاچه ارواح را در فهرست آثار طبیعی و ملی ایران نیز ثبت کرده‌اند.

دریاچه ارواح نوشهر

نامگذاری دریاچه ارواح

علت اینکه نام این دریاچه را ارواح گذاشته‌اند، وجود موقعیت مکانی خاص و تصاویر کمتر دیده شده‌ای است که در این دریاچه رویت می‌شوند. درختان شکسته شده ممرز که سر از سطح آب برآورده‌اند و در میان باتلاق و آب و مه قرار گرفته‌اند، تداعی کننده صحنه‌هایی از فیلم‌های ترسناک است. ضمن اینکه اگر در ابتدای روز خصوصاً در ابتدای فصل بهار به دیدن این دریاچه بروید، وجود مه بسیار غلیظ باعث می‌شود که بیشتر از قبل احساس کنید در یک مکان خوفناک و وحشتناک قرار گرفته‌اید. در فصل‌های سرد سال و خصوصاً روزهای ابری هم می‌توانید با چنین صحنه‌های خوفناکی در اطراف دریاچه روبرو شوید.

حضور پررنگ درختان ممرز سبب شده که برخی از افراد نیز این دریاچه را با نام دریاچه ممرز نامگذاری کنند. البته نکته مهم‌تر این است که این دریاچه هیچگونه روح یا موجود ماوراء طبیعی ندارد و صرفاً به دلیل اتفاقات طبیعی به این نام خوانده می‌شود.

همچنین برخی از افراد، محیط این دریاچه را صرفاً به دلیل سکوت و صدای برگ‌ها و آواز و تکاپوی پرندگان بسیار دوست دارند. محیط اطراف این دریاچه مملو از صدای زندگی است و یکی از بکرترین جنگل‌های وسیع و سرسبز هیرکانی در شمال ایران به حساب می‌آید.

مسیر دسترسی به این دریاچه

برای دسترسی به دریاچه ارواح، شما باید در مسیر نور به سمت شهر نوشهر حرکت کنید. تقریباً در ۴۷ کیلومتری شهر نوشهر و در مکانی نزدیک به روستای صلاح الدین کلا، دریاچه ارواح را مشاهده خواهید کرد. اگر از سمت نور به سمت شهر نوشهر بروید، با استفاده از چندین مسیر گوناگون به راحتی می‌توانید خود را به جاده اصلی منتهی به دریاچه ارواح برسانید. جاده زیبای رویان در جهت رسیدن به روستای بلده به جاده دریا بیشه وصل می‌شود و بعد از آن با قرار دادن شما در مسیر جاده ونوش، به جنگل‌های ممرز و در انتها به دریاچه ارواح می‌رساند.

وقتی در مسیر جاده ونوش قرار گرفتید و از روستای صلاح الدین کلا عبور کردید به یک منطقه حفاظت شده با نگهبانی در قسمت ورودی خواهید رسید. برای ورود به این منطقه نیاز به مجوز دارید. البته عموم مردم و گردشگران به جز روزهایی که آب و هوایی خاص وجود دارد، نیازی به مجوز برای عبور کردن نخواهند داشت.

بعد از آن، یک مسیر خاکی ۱۵ کیلومتری را طی خواهید کرد و در انتها به تابلوی راهنمایی می‌رسید که وجود دریاچه ارواح نوشهر را به شما نشان می‌دهد. بقیه مسیر را هم می‌توانید با ماشین‌های آفرود یا پیاده طی کنید. در نهایت بعد از ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت پیاده‌روی کردن در مسیر خاکی و عبور از جنگل‌های مرتفع ممرز، به دریاچه ممرز یا ارواح خواهید رسید.

دریاچه ارواح

تفریحات اطراف دریاچه

بعد از اینکه در یکی از هتل های نوشهر استراحتی کردید و از این دریاچه دیدن نمودید، وقت آن می‌رسد که از تفریحات اطراف آن بهره ببرید. شما می‌توانید با ماشین‌های کاملاً مجهز یا اتومبیل‌های آفرود در این منطقه گشت و گذار کنید. البته برای ورود به منطقه با ماشین آفرود شما نیاز به مجوز خواهید داشت.

در ادامه انجام کارهایی مانند عکاسی و فیلمبرداری از زیبایی‌های اطراف دریاچه و همینطور برگزار کردن پیک‌نیک‌های دوستانه و خانوادگی هم از دیگر فعالیت‌هایی است که در اطراف دریاچه ارواح می‌توانید انجام دهید. دقت کنید که برای اتراق کردن در محیط اطراف دریاچه باید از شرایط آب و هوایی اطلاع داشته باشید و وسایل مورد نیاز خود را همراه ببرید. این منطقه هیچ گونه امکانات خاصی ندارد.

امکانات دریاچه ارواح

همانطور که می‌دانید دریاچه ممرز یا ارواح در دل جنگل‌های بکر مازندران واقع شده و یک بافت جنگلی کاملاً دست نخورده است. در این منطقه حیوانات وحشی زیادی وجود دارند. پس برای بازدید و اتراق کردن دقت زیادی داشته باشید. همچنین همانطور که در قسمت‌های قبل اشاره کردیم در اطراف دریاچه امکانات رفاهی وجود ندارد. پس بهتر است که شما برای پیک نیک و دورهمی‌های خود وسایل مورد نیاز را همراه ببرید.

توجه کنید که در اطراف دریاچه هیچ زباله‌ای از خود بر جای نگذاشته و اکوسیستم منطقه را بر هم نزنید. ریختن زباله سبب می‌شود تا شما خسارت‌های جبران نشدنی به این منطقه وارد کنید. پس تا جایی که ممکن است از رها کردن آشغال‌ها و زباله‌های خود در دل طبیعت خودداری کنید.

دیدنی های اطراف دریاچه ارواح

علاوه بر اینکه دریاچه ارواح یا ممرز در یکی از بکرترین و خوش آب و هواترین نقاط مازندران قرار گرفته و شما را با دیدنی‌ها و جاذبه‌های طبیعی و متعددی روبرو می‌کند، بد نیست بدانید که این دریاچه با پارک جنگلی سی سنگان هم فاصله اندکی دارد.

پارک جنگلی سیسنگان در ۱۷ کیلومتری شمال این دریاچه واقع شده که یکی از زیباترین و البته بکرترین مناطق شمال کشور است. این پارک تفریحات متعددی مانند ورزش‌های آبی، جت اسکی، قایق سواری، والیبال ساحلی، پیست کارتینگ و دیگر سرگرمی‌ها را برای گردشگران و مسافران تعبیه کرده است. ضمن اینکه در این پارک هم اجازه برگزاری دورهمی و کمپ برای شما وجود دارد.

دریاچه ارواح

بهترین زمان سفر

دریاچه ارواح یا دریاچه ممرز در تمام فصل‌های سال زیبا و منحصر به فرد است. تفاوتی نمی‌کند که در فصل بهار و سرسبزی تابستان به این منطقه سفر کنید یا در پی بارش‌های برف و باران پاییز و زمستان خود را به این نقطه برسانید.

البته ناگفته نماند که اگر در فصل سرد به این منطقه سفر کردید، حتماً با خود تجهیزات مناسب مانند چکمه و لباس گرم داشته باشید. ضمن اینکه تردد کردن در مسیری که شما را به جاده ارواح می‌رساند در زمان بارندگی، کمی سخت است.

پس دقت کنید که اتومبیل شما حتماً مجهز باشد. بهترین زمان برای بازدید کردن از دریاچه ارواح شش ماهه اول سال است. ضمن اینکه در همین زمان نیز حتماً باید آب و هوا را چک کنید. ناگفته نماند که در روزهای نامساعد و پربارش، محیط بانی این منطقه به شما اجازه ورود به محیط اطراف دریاچه را نخواهد داد. پیشنهاد می کنیم یکی از هتل های این شهر مانند هتل صدف نوشهر را رزرو کنید تا پس از دیدن این دریاچه، مکانی مناسب برای استراحت داشته باشید.

نکات ایمنی برای سفر به دریاچه ارواح

در مرحله اول حتماً در زمان سفر به دریاچه ارواح از سالم بودن اتومبیل خود و تمام قسمت‌های آن مطمئن شوید. خراب بودن خودرو باعث می‌شود که شما در سفر به این منطقه با مشکلاتی جدی روبرو شوید. توصیه می‌کنیم که حتماً در زمان سفر به این منطقه به صورت گروهی و دسته جمعی سفر کنید. اگر فصل مورد نظر شما فصل سرد و پربارش سال بود، حتماً با تجهیزات و امکانات لازم سفر کنید.

به همراه داشتن چکمه، بارانی، لباس گرم کافی و پتو نیز از جمله ملزومات سفر در فصل‌های سرد سال است.  اگر قصد برپایی کمپ داشتید حتماً چادر تهیه کنید. ضمن اینکه خوراکی‌های لازم، آب کافی و غذای خوب و مناسب با توجه به مدت زمان اقامت خود را هم به همراه داشته باشید. ابزار برای ایجاد روشنایی و کیسه خواب نیز از وسایل ضروری برای برپایی کمپ در این منطقه هستند.

تا جایی که امکان دارد، غذاهای ساده به همراه داشته باشید. استفاده و به همراه داشتن غذاهای گوشتی سبب می‌شود که حیوانات وحشی در طول شب به سمت شما حرکت کنند.

دقت کنید که شاید در این منطقه با مشکل آنتن دهی تلفن همراه نیز روبرو شوید. حتما از مسیریاب گوشی استفاده کنید و حتماً پاور بانک شارژ شده خود را همراه داشته باشید تا گوشی شما خاموش نشود.

در نهایت به همراه داشتن کرم ضد آفتاب، کرم ضد گزش برای حشرات، وسایل شخصی و بهداشتی و دوربین عکاسی را نیز در لیست اولویت‌های سفر خود قرار دهید.

دریاچه ارواح

دریاچه ارواح، از خیال تا واقعیت

ما در این مطلب از دریاچه ارواح گفتیم و البته به این نکته نیز اشاره کردیم که هیچ ماجراجویی خارق‌العاده و غیر معقولانه‌ای در این منطقه وجود ندارد. اما نام این مکان بدون شک شما را مجاب خواهد کرد که در سفر به این منطقه به ملاقات دریاچه ارواح هم بروید. در هر حال اگر تابحال از این دریاچه دیدن نکرده‌اید، توصیه می‌کنیم که حتماً تماشای آن را در سفرهای آینده خود قرار دهید. اگر هم دریاچه ارواح را می‌شناسید و آن را از نزدیک دیده‌اید، خوشحال خواهیم شد که خاطرات و تجربیات خود را از سفر به این منطقه با ما به اشتراک بگذارید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا