ایرانگردیبابلجاذبه های گردشگری بابلدانستنی های بابلمازندرانمکان های تفریحی

لیست کامل جاهای دیدنی بابل

بابل را باید قطعه زیبایی از پازل مازندران دانست. شهری که با قرارگیری در جغرافیای سبز شمالی مقصدی پر طرفدار به شمار می رود. اگر شما هم می خواهید راهی این سفر شوید و جاهای دیدنی این شهر را بشناسید این نوشتار را از دست ندهید. جاهای دیدنی بابل زیبا، این شهر تماشایی کم نیست. برای مطالعه بهتر این مطلب، جاهای دیدنی بابل را به دو بخش طبیعی و تاریخی تقسیم کرده ایم. پس با ما همراه باشید.

همین حالا رزرو کنید:         هتل مرجان بابل               هتل نگین بابل

جاهای دیدنی بابل

بابل دارای چندین شهرستان از جمله امیر کلا، زرگر محله، گتاب، گلوگاه، خوشرودپی و مرزیکلا است. از مهمترین بخش های بابل باید به بند پی شرقی و بند پی غربی به ترتیب به مرکزیت گلوگاه و خوشرودپی اشاره کرد. این دو بخش به لحاظ برخورداری از جاذبه های طبیعی و تاریخی بیشتر مهمترین بخش های بابل به شمار می آیند.

قبل از پرداختن به جاهای دیدنی بابل باید گفت؛ بابل شهری ساحلی نیست و تا دریای خزر حدود 15 کیلومتر فاصله دارد اما می توانید برای ملاقات با دریا با صرف 30 دقیقه زمان مسیر بابلسر را در پیش بگیرید. شما می توانید از طریق سیتا با هتل های بابل آشنا شده و یکی از آن ها را برای رزرو انتخاب کنید. بابلرود زیبا نیز در مقیاسی کوچکتر جریان رودی پر طراوت را درست در میانه شهر بابل به نمایش می گذارد. با سفر به بابل می توانید در حاشیه این رود به جاده ساحلی بروید و از امکاناتی نظیر قایقرانی، محوطه بازی کودکان، کافی شاپ، زمین فوتبال و… بهره مند شوید.

جاذبه های طبیعی بابل

در بابل زیبا انواع مواهب طبیعی دست به دست هم داده تا زیبایی های بی بدیل، تکه ای دیگر از استان مازندران را به رخ گردشگران بکشد. آب و هوایی پاک، آبشارها، جنگل ها، دریاچه ها و روستاهای زیبا با طبیعتی ناب و دلپذیر شما را وسوسه می کند تا بار سفر ببندید و راهی این شهر دیدنی شوید. در ادامه از جاذبه های طبیعی بابل با شما خواهیم گفت.

آبشار دراز کش

درازکش یکی از جاهای دیدنی بابل است و نام روستایی در بخش بند پی شرقی بابل است. همانجایی که یکی از آبشارهای زیبا و بکر را روبروی خود خواهید داشت. برای رسیدن به این آبشار باید شش کیلومتر از بابل به سمت بند پی شرقی حرکت کنید؛ بعد از رسیدن به گلوگاه در سمت چپ یک پل قرار دارد که بعد از عبور از  پل وارد جاده ای جنگلی (جاده شیخ موسی) خواهید شد؛ این جاده شما را به روستای دراز کش می رساند. با عبور از جاده ای خاکی تابلوی آبشار درازکش را خواهید دید.

مسیر پیاده روی رسیدن به آبشار، خاکی اما زیباست. در مسیر پیش رو درختان سر به فلک کشیده راش و همینطور درختان بلوط و افرا شما را تا رسیدن به آبشار مشایعت خواهند کرد. در انتهای این جاده خاکی آبشار زیبای درازکش مقابل چشمانتان قرار خواهد گرفت با دیدن چنین تصویری برای طی این مسیر به خود آفرین خواهید گفت. آبشار دراز کش هفت متر ارتفاع دارد و در حوضچ  ای زیبا چه فروتنانه فرو می ریزد؛ اینجاست که دلتان می خواهد تنی به آب بزنید و خستگی راه را از تن بزدایید.

آبشار شی الیم

به واقع باید گفت شی الیم بهشتی در اعماق جنگل است. برای رسیدن به این آبشار روستای گاوز زن محله مقصد شما خواهد بود. اما به این نکته توجه داشته باشید که در مازندران دو روستای “گاو زن محله” یکی در بخش بابلکنار و دیگری در بخش بند پی شرقی وجود دارد. برای رسیدن به آبشار شی الیم که یکی از بهترین جاهای دیدنی بابل به حساب می آید، باید به روستای گاو زن محله در بند پی شرقی بروید.

شی الیم یک آبشار طبقاتی زیباست که حدود 30 متر ارتفاع دارد. هر آبشار با فروریختن از روی صخره ها و سنگ ها حوضچه ای زیبا را خلق می کند. آبشار شی الیم در منطقه ای بکر و زیبا قرار دارد. طبیعت زیبای محیط آبشار شما را بر آن می دارد تا چادری بر پا کنید. باید گفت اطراف آبشار به وجود دلیل صخره و گل و لای مکان مناسبی برای برپایی کمپ نیست. اما با کمی فاصله از آبشار می توانید چادر بزنید.

آبشار شی الیم

دریاچه کامی کلا

اگر می خواهید در سفر به بابل در طبیعتی آرام و تماشایی قرار بگیرید حتما سری به دریاچه کامی کلا که از زیباترین جاهای دیدنی بابل به شمار می رود، بزنید. برای رسیدن به این دریاچه باید به روستایی به همین نام در بخش بند پی غربی بابل بروید. در میان روستا در محیطی آرام این دریاچه را خواهید دید اما باید گفت؛ متاسفانه این منطقه فاقد امکانات رفاهی مناسب است. بهترین زمان بازدید از این دریاچه  فصل بهار است؛ چرا که امکان کم آبی یا خشکی دریاچه در فصول دیگر وجود دارد. در سفر به این روستا حتما لبنیات محلی تهیه بفرمایید؛ چرا که لبنیات این روستا زبانزد است.

دریاچه کامی کلا

آبشار کلیره

باز هم آبشاری دیگر در آغوش بابل زیبا که در زمره زیبا ترین جاهای دیدنی بابل قرار می گیرد. روستای بتلیم (بند پی شرقی) همان مقصدی است که شما را به آبشار زیبای کلیره می رساند. به آبشار کلیره که رسیدید، وقتی صدای سقوط آب از صخره ها با آوای دلنشین پرندگان یکی می شود سمفونی گوش نوازی خلق می شود که هیچ دستگاه موسیقی قادر به نواختنش نیست. اینجاست که دلتان می خواهد زمان توقف کند تا بتوانید این حظ وافر را مکررا تجربه کنید. درختان سر به فلک کشیده، آبشاری با شکوه؛ عطر گلها و آب و هوایی مفرح همه آن چیزی است که طبیعت دلپذیر آبشار به میهمانانش می بخشد.

ییلاق شیخ موسی

در نزدیکی شهر بابل ییلاقی خوش آب و هوا در بخش بند پی شرقی قرار دارد که مامن خوبی برای گذران روزهایی آرام و بدور از هیاهوهای زندگی شهری است. این روستا مردمانی مهربان و با صفا دارد. علاوه بر این به دلیل قرارگیری در ارتفاعات آب و هوایی خنک و پاک را نصیبتان می کند.

ییلاق شیخ موسی

جنگل ویوج

در بخش بند پی غربی بابل و در مسیر جاده شیاده یکی دیگر از جاهای دیدنی بابل قرار دارد. جنگل ویوج یا پارک جنگلی ویوج درست همانجایی است که باید خود را برای یک جنگل نوردی آسان اما دلچسب آماده کنید. کوله پشتی و مقداری خوراکی بردارید و راهی شوید. این جنگل در واقع منطقه ای بکر است که اگر می خواهید عکس هایی زیبا بگیرید فضای اینجا مناسب شما خواهد بود.  اگر در بهار راهی این جنگل شوید از عطر شکوفه های بهار نارنج سرمست خواهید شد. در این جنگل زیبا  می توانید چادر بزنید و پرندگان سرمست طبیعت را از نزدیک ببینید.

جنگل ویوج

آبگرم ازرود

در میان دره زیبای جنگلی در روستای آری و در منطقه فیروزجاه یکی دیگر از جاهای دیدنی بابل قرار دارد. به مقصد که رسیدید استخر کوچک اما زیبای فیروزه ای رنگ مقابلتان قرار خواهد گرفت. از بوی تند آب این استخر تعجب نکنید؛ این بوی تند به دلیل وجود مقادیر زیادی ترکیبات گوگرد است. آبگرم و معدنی ازرود از دل زمین می جوشد تا درمانی برای رفع دردهای مفصلی، بیماری های پوستی و روماتیسم باشد. لازم به ذکر است؛ متاسفانه امکانات رفاهی قابل توجهی در اطراف این جاذبه وجود ندارد.

آبگرم ازرود

آبشار کیمون

در منطقه ای جنگلی و خوش آب و هوا در روستای زیبا و سرسبز کیمون یکی دیگر از بی نظیرترین و زیباترین جاهای دیدنی بابل را خواهید دید. روستای کیمون طراوت و سرسبزی خود را مرهون گذر روخانه ای زیباست که درست از میانه روستا عبور می کند. باید گفت؛ چندین آبشار در مسیر رسیدن به آبشار کیمون در مسیر روخانه وجود دارد اما آبشار کیمون به دلیل فضای سرسبز و با صفایش در میان گردشگران مشهورتر است. اگر جزو کسانی هستید که از مسیر سفر بیشتر از رسیدن به مقصد لذت می برید باید گفت برای رسیدن به آبشار کیمون مسیری سرسبز از میان انبوه درختان را پیش رو خواهید داشت.

آبشار کیمون

سد و دریاچه شیاده

اگر در فصل تابستان به بابل سفر کردید بهترین مکان برای شما می تواند بازدید از سد و دریاچه شیاده باشد. این سد در روستای شیاده و در جنوب غربی بابل قرار دارد. منطقه اطراف دریاچه پشت سد مملو از درختان زیبای جنگلی (جنگل های شیاده) است. اینجا بهترین مکان برای برپایی کمپ و پیک نیک است.

اگر هم اهل ماهیگیری هستید اینجا همان جایی است که باید قلاب به آب بیندازید تا بتوانید یک کباب ماهی خوشمزه در کنار دریاچه نوش جان کنید. چندین قایق پدالی نیز برای تفریح گردشگران در کنار دریاچه مهیاست تا دل به آب بزنید به آغوش دریاچه بروید. لازم به ذکر است؛ این منطقه دارای امکاناتی نظیر؛ سرویس بهداشتی و آلاچیق نیز هست. پیشنهاد می کنیم در سفر به روستای شیاده از سقاخانه تاریخی این روستا نیز دیدن نمایید.

پارک جنگلی بابلکنار

پارک جنگلی بابلکنار یا بزچفت در فهرست بزرگترین جنگل های بابل قرار می گیرد و از پربازدیدترین جاهای دیدنی بابل است. وسعت این جنگل شما را ساعتی غرق در خود می کند. برای رسیدن به این پارک جنگلی باید به جنوب بابل بروید و راه جاده گنج افروز را در پیش بگیرید. جنگل بابلکنار را می توانید پیاده یا باخودروهای آفرود طی نمایید؛ چرا که این جنگل هم جاده آسفالت و هم خاکی دارد.

در مسیر این جنگل زیبا درختانی همچون راش، شمشاد و بلوط در مقابل دیدگانتان جلوه ‎گری می کنند. از امکانات این پارک جنگلی می توان به سرویس بهداشتی، آلاچیق و وسایل بازی کودکان اشاره کرد. در انتهای جنگل نیز می توانید در چایخانه  چایی ناب را نوش جان کنید ضمنا از وجود رودخانه ای زیبا در انتهای جنگل لذت ببرید. اگر مسیر این روخانه را در پیش بگیرید شما را به یک قبرستان تاریخی می رساند. ضمنا آبشارهای موجود در این مسیر نیز دیدنی است. پیشنهاد می کنیم دوربین خود را برای ثبت لحظاتی تکرار نشدنی فراموش نکنید.

فیلبند

روستای زیبای فیلبند از مشهورترین ییلاقات بابل است و همچنین از معروف ترین جاهای دیدنی بابل به حساب می آید. این روستای زیبا در بخش بند پی غربی قرار دارد و انتتخاب مناسبی برای رهایی از شلوغی های شهر و اسکانی با آرامش است. با سفر به این روستا در ارتفاعاتی قرار خواهید گرفت که مناظری دلنشین را به چشمانتان هدیه می دهد. فیلبند همان روستایی است که شما را غرق در مه و ابر می کند.

پیشنهاد می کنیم برای سفر به این منطقه زمستان را انتخاب نکنید. چرا که معمولا برخی بومی ها نیز در زمستان این منطقه را ترک خواهند کرد. سفر به فیلبند محدود به دیدن یک روستای زیبا نیست. با انتخاب این روستا می توانید به جنگل چلاو و چشمه لار بروید. یا اینکه راهی روستای زیبای سنگچال در نزدیکی فیلبند شوید.

روستای فیلبند

هفت آبشار تیرکن

شاید برایتان جالب باشد که در یکی از جاهای دیدنی بابل به دیدن هفت آبشار زیبا بروید. آبشار تیرکن در  مرز بین بابل و سوداد کوه قرار دارد. برای رسیدن به این آبشار باید از روستای تیرکن حدود دو ساعت فاصله بگیرید و در مسیری زیبا پیاده روی کنید. بزرگترین آبشار تیرکن 9 متر ارتفاع دارد.  بعید به نظر می رسد با دیدن حوضچه زیر این آبشار وسوسه نشوید و آب تنی نکنید بنابراین حتما همراه خود لباس اضافه بیاورید. مناظر جنگلی، درختان زیبا، صدای پرندگان، محیطی آرام و هوایی دلپذیر پیشکشی است که این آبشار به میهمانانش می بخشد.

هفت آبشار تیرکن

روستای دیوا

در اعماق جنگل های هیرکانی در بندپی غربی روستای گردشگری دیوا نیز در فهرست جاهای دیدنی بابل قرار می گیرد. روستایی سرسبز و زیبا که رودخانه ای تماشایی از میانه آن می گذرد. روستای دیوا همچون گذشته بافت سنتی اش را حفظ کرده و کوچه باغ ها و فضای سرسبزش حال و هوایتان را عوض خواهد کرد. خان  های روستای دیوا متعلق به روزگار قاجار و پهلوی است و از این نظر دارای معماری ارزشمندی است. در دیوا چندین تکیه و امامزاده نیز وجود دارد.

روستای دیوا

بوستان نیلوفر آبی (تالاب حیدر کلا)

در کمربندی شرقی بابل تالابی پوشیده از نیلوفرهای آبی تفرجگاهی مثال زدنی برای گردشگران محسوب می شود. این تالاب نه تنها تفرجگاهی زیباست بلکه مامن مناسبی برای انواع پرندگان کمیاب و مهاجر است. پس در بازدید از این تالاب برای ثبت لحظه های ناب پر کشیدنشان بر فراز نیلوفرهای آبی بهتر است دست به دوربین شوید. آلاچیق، سفره خانه، اسکله قایق رانی، اسب سواری، وسایل بازی کودکان از جمله امکاناتی است که در این تفرجگاه به گردشگران ارائه می شود.

تالاب حیدر کلا

جاذبه های تاریخی بابل

گرچه سرزمین های شمالی را به طور معمول با طبیعتش می شناسیم اما باید گفت؛ داستان جاهای دیدنی بابل به اینجا ختم
نمی شود. در بابل جاذبه های تاریخی نیز وجود دارد که به علاقه مندان توصیه می شود حتما برای بازدید از آثار تاریخی بابل برنامه ریزی کنند. بناهای تاریخی بابل رازهای مگوی بسیار دارند. باشد که دل به قصه هایشان دهیم.

مسجد جامع بابل

اگر می خواهید در شهر بابل به سراغ قدیمی ترین مسجد شهر بروید؛ راه مسجد جامع را در پیش بگیرید. این مسجد در حد فاصل چهار راه شهدا و سه راه فرهنگ قرار دارد. مسجدی زیبا که دارای دو سر در ورودی و یک گلدسته است. آنچه از کتیبه های موجود در مسجد استناد می شود قدمت این مسجد را به روزگار صفویه و قاجاریه نسبت می دهند. متاسفانه این مسجد تاریخی دستخوش حوادثی همچون آتش سوزی و زلزله قرار گرفت و بارها مرمت و بازسازی شده است.

مسجد جامع بابل

پل محمد حسن خان

یکی دیگر از جاهای دیدنی بابل که جزو جاذبه های تاریخی به حساب می آید، پل محمد حسن خان است. در فاصله 2 کیلومتری از مرکز بابل و روی رودخانه بابلرود پل محمد حسن خان قرار دارد. جالب است بدانید که محمد حسن خان فرزند فتحعلی شاه قاجار پس از تصرف مازندران این پل را احداث کرد. این پل 140 متر طول و 6 متر عرض دارد و دارای طاق هایی زیبای کوچک و بزرگ است.

پل محمد حسن خان

موزه مردم شناسی

در ساختمانی زیبا و تاریخی متعلق به دوران پهلوی می توانید به بازدید از موزه مردم شناسی بروید. این ساختمان در سال 1307 محل بلدیه یا شهرداری بوده است و اکنون موزه ای دیدنی است که در خیابان مدرس و چهار راه گنجینه قرار دارد. در این موزه می توانید از بخش های باستان شناسی، مردم شناسی و یادمان های چوبی دیدن نمایید. گفتنی است نورپردازی زیبای این مجموعه در نوع خود زیباست و جلوه ای دیدنی در شب دارد.

موزه مردم شناسی بابل

کاخ شاپور (کاخ سلطنتی)

کاخی به جا مانده از دوران پهلوی که در باغی مصفا و زیبا قرار دارد نیز یکی دیگر از جاهای دیدنی بابل است. که علاقه مندان به تاریخ و آثار تاریخی می توانند برای دیدنش برنامه ریزی کنند. این کاخ سلطنتی در محوطه دانشگاه علوم پزشکی بابل قرار دارد. کاخ سلطنتی دو طبقه دارد و دارای تزیینات و گچبری هایی چشم نواز است.

خانه موزه ننه مکرمه

خانه موزه ننه مکرمه جزو دسته جاهای دیدنی بابل است که علاقه مندان خاصی را می طلبد. “مکرمه قنبری” زنی هنرمند از اهالی روستای “دری کنده” در بابل است که در سن 67 سالگی به نقاشی روی آورد. او روی تمام دیوارهای خانه اش، لوازم خانگی، سنگ و… نقاشی می کشید. جالب است بدانید که خانه او اکنون یک موزه منحصر به فرد از نقاشی هایی به سبک پست مدرنیسم است.

لازم به ذکر است؛ که بانو مکرمه قنبری سواد خواندن و نوشتن نداشت و به صورت کاملا خودجوش نقاشی می کشید. مستند “میعاد با مکرمه” و “مکرمه خاطرات و رویاها” با الهام از زندگی این هنرمند ساخته شده است. او توانست نمایشگاه های متعددی را در سراسر دنیا برگزار کند. بانو مکرمه در سال 1384 درگذشت و خانه او اکنون میعادگاه هنر دوستان است.

خانه موزه ننه مکرمه

خانه آقا جان نسب

خانه آقا جان نسب بابل یک خانه تاریخی و تماشایی به جا مانده از دوران قاجار است که از تاریخی ترین جاهای دیدنی بابل به شمار می رود. این خانه در نزدیکی موزه مردم شناسی بابل و در خیابان مدرس قرار دارد.  این بنا در محله ای اعیان نشین دوران قاجار بنا شده و وجه تمایزی آشکار با خانه های دیگر آن دوران دارد. این خانه شامل بخش شاه نشین با تزییناتی چشم نواز، بهار خواب و عمارت های بخش های شمالی و جنوبی است. در بدو ورود به خانه همانند خانه مادربزرگ ها حوض آبی دلنشین در میانه حیاط را خواهید دید. درب های چوبی مزین به شیشه های رنگین و گره های چینی، ایوان ها و ستون های قطور از دارایی های این خانه تاریخی و زیباست.

خانه آقاجان نسب بابل

کاروانسراهای تاریخی

بابل در گذشته یک مرکز تجاری مهم محسوب می شده و به دلیل رفت و آمد تجار و مسافران دارای کاروانسراهای متعددی است. از جمله این کاروانسراها می توان به  کاروانسرای امین الملک، معتمد، حضرت، سید حسن مولانا (محل اختفای میرزا رضا کرمانی)، شهمیری، حاج کریم کریمی و… اشاره کرد.

به پایان معرفی جاهای دیدنی بابل رسیدیم. از دیگر جاهای دیدنی بابل باید به منطقه زیبای شورکَش، منطقه سیاه پل، برج دیدبانی بابل، رودخانه و چشمه خجرو، حمام میرزا یوسف، مسجد تاریخی کاظم بیگ و مسجد محدثین اشاره کرد. در این نوشتار سعی ما برآن بوده تا جاهای دیدنی بابل را به شما معرفی کنیم. اگر شما هم جاذبه تاریخی یا طبیعی بابل را که در این فهرست نیامده می شناسید لطفا در زیر همین نوشتار به اشتراک بگذارید. با رزرواسیون سیتا اقامتی همه چیز تمام و با صرفه را تجربه کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا